Sztuczna inteligencja zapoczątkuje nową erę motoryzacji? Stellantis ma na to swój plan i razem z Mistral AI pracują nad rozwiązaniami nie tylko z zakresu rozwoju pojazdów, ale również ich produkcji. Jak sami zaraz zobaczycie, zmieni się naprawdę sporo.
Stellantis trzy dni temu poinformował o wzmocnieniu strategicznego partnerstwa z firmą Mistral AI. Obie firmy od ponad roku współpracują ze sobą nad projektami opartymi na sztucznej inteligencji. Działania te są bardzo ciekawe i dotyczą między innymi rozwoju pojazdów oraz zwiększenia efektywności produkcyjnych.
Ich dokładnym celem jest poprawa analizy danych, usprawnienie procesów inżynieryjnych oraz stworzenie bardziej intuicyjnych i inteligentnych systemów dla kierowców. Kluczowym elementem tego partnerstwa jest wykorzystanie dużych modeli językowych (LLM), co ma przełożyć się na naturalną interakcję użytkowników z pojazdami.
Sztuczna inteligencja od Stellantis – co warto o niej wiedzieć?
Jednym z ciekawszych owoców współpracy obu marek jest inteligentny asystent samochodowy. System ten pozwoli kierowcom komunikować się z pojazdem za pomocą języka naturalnego. Użytkownicy będą mogli zadawać pytania dotyczące działania systemów, diagnostyki problemów czy kontrolek ostrzegawczych, a AI udzieli im natychmiastowych odpowiedzi. Stellantis podkreśla jednocześnie, że asystent będzie stale aktualizowany i dostosowywany do poszczególnych marek i modeli firmy.
Nie są to jednak jedyne rzeczy warte wspomnienia. Stellantis wdraża także rozwiązania AI, które wspomogą rozwój i produkcję pojazdów. Jednym z nich jest Bill of Materials (BOM) Data Intelligence – narzędzie, które analizuje złożone bazy danych dotyczące komponentów. Dzięki niemu inżynierowie mogą szybciej identyfikować i optymalizować wybór części, zwiększając wydajność.
Sztuczna inteligencja poprawi jakość, wykryje usterki i pomoże pracownikom

Fot. Stellantis
Dane zwrotne z pojazdów testowych i ankiet klientów będą analizowane w sposób zautomatyzowany, co pozwoli szybciej identyfikować potencjalne problemy i wprowadzać ulepszenia. Stellantis testuje także modele AI do wykrywania anomalii w produkcji. Wykorzystanie edge computing pozwoli na szybkie wychwytywanie błędów produkcyjnych jeszcze przed wydaniem komponentów.
Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie nie tylko w pojazdach, ale i wewnętrznych procesach firmy. Przykładem jest wirtualny asystent „Club Stellantis”, który pomaga pracownikom w zakupie samochodów służbowych. Narzędzie to obsługuje wiele języków, a w przyszłości planowane jest jego rozszerzenie na inne kraje europejskie.
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Dodaj komentarz