>
Kategorie: LaptopyNewsy

Szok! Apple i Lenovo najgorsze w naprawie laptopów. Zobacz, kto jest najlepszy!

Zastanawiasz się, jaki kupić laptop? W wyborze może pomóc nowy raport dotyczący naprawialności. Które laptopy najłatwiej naprawić, a które naprawia się najtrudniej? Wybrać Lenovo, Apple, Samsunga, Microsoft czy ASUS? Zapraszam do zapoznania się z najświeższymi danymi.

Nowy raport US PIRG ujawnia, że Apple i Lenovo mają najniższe wyniki naprawialności spośród czołowych producentów laptopów. Problemem są zarówno trudności w demontażu urządzeń, jak i brak transparentności w dostarczaniu informacji o naprawach. W takim razie, które modele naprawia się najłatwiej?

Apple i Lenovo nie mają się czym chwalić

W przypadku Apple problemem jest skomplikowany proces demontażu MacBooków. Z kolei Lenovo nie udostępnia pełnych informacji wymaganych przez francuski indeks naprawialności. Stąd poniekąd kiepska ocena. Lenovo uzyskało najniższą „F”, ponieważ dla 12 z 13 modeli brakowało kluczowych danych.

Raport oparty na analizie najnowszych modeli każdej marki, podkreśla, że ogólna naprawialność laptopów nie uległa znaczącej poprawie. Niemniej Apple poprawiło swój wynik z 4,3 w 2024 roku do 5,1 w 2025 roku.

Apple, Lenobo, ASUS, AcerApple, Lenobo, ASUS, Acer

Ranking naprawialności laptopów według US PIRG

Mimo to marka wciąż ma najniższy wynik w kategorii demontażu (4,9). Oznacza to, że samodzielne naprawy pozostają trudne dla użytkowników. Przy okazji samodzielna ingerencja w urządzenia wiąże się z utratą gwarancji. Warto o tym pamiętać, bo sytuacja dotyczy każdego producenta.

Gdyby tego było mało, to gigant z Cupertino wciąż ma problemy z dostępnością części zamiennych. Nawet pomimo rozwijania programu Self Service Repair. Nawiasem mówiąc, ostatnio odbyła się premiera Apple iPhone 16e, a na horyzoncie widać już MacBook Air M4.

Warto pochwalić firmę ASUS oraz Acer

Asus i Acer od lat utrzymują się na czołowych pozycjach w rankingach naprawialności laptopów. Tym razem nie jest inaczej. Obie marki stawiają na konstrukcje ułatwiające demontaż. Mocno doceniają to użytkownicy.

Wysokie wyniki w rankingu US PIRG wynikają także z dostępności części zamiennych i dokumentacji technicznej. Dla przykładu Asus wyróżnia się modułową budową. Dzięki której można bez problemu wymieniać pamięć RAM, dyski SSD i inne kluczowe komponenty.

Acer natomiast oferuje szeroką gamę laptopów o różnych poziomach naprawialności, ale nawet tańsze modele są bardziej dostępne serwisowo niż u konkurencji. Ponadto obydwaj producenci dostarczają szczegółowych instrukcji naprawczych. To wszystko sprawia, że ich laptopy są łatwiejsze w serwisowaniu w porównaniu do pozostałych.

Źródło

Patryk Michał Zimowski