>

Twój stary komputer nie obsługuje AI? Zewnętrzny Lenovo AI Stick pozwoli Ci wykorzystać sztuczną inteligencję

Lenovo podczas targów MWC 2025 zaprezentowało Lenovo AI Stick. To kompaktowe urządzenie zewnętrzne pozwalające starszym komputerom uruchamiać aplikacje AI. Do implementacji modułu AI nie trzeba zbyt wiele.

Na tegorocznych tagach w Barcelonie chiński producent pokazał innowacyjne podejście do przetwarzania AI. Tytułowy Lenovo AI Stick to niewielki moduł, który może działać jako zewnętrzny akcelerator AI. Dzięki niemu nawet starsze komputery będą mogły obsługiwać nowoczesne aplikacje sztucznej inteligencji. To ciekawa alternatywa dla drogich komputerów ze wbudowanym NPU.

Specyfikacja i możliwości Lenovo AI Stick

Nasz bohater został wyposażony w procesor NPU o wydajności 32 TOPS. To oznacza, że Lenovo AI Stick może dorównać wydajnością komputerom ze średniej półki pod względem AI. Dla porównania Snapdragon X Elite stosowany w laptopach osiąga 45 TOPS, a standard Microsoft Copilot+ wymaga minimum 40 TOPS. Kolejny przykład to ostatnio zaprezentowane laptopy. ASUS ExpertBook B5 osiągają jedynie 13 TOPS.

Lenovo AI StickLenovo AI Stick

Lenovo AI Stick / fot. producenta via tomshardware.com

Ponadto urządzenie działa lokalnie. Oznacza to brak konieczności korzystania z chmury. Producent postawił bowiem na AI Now, czyli własne rozwiązanie oparte na Llama 3.1 (model sztucznej inteligencji od Meta). Dzięki niemu użytkownicy skorzystają z AI bez przesyłania danych do sieci.

Obsługa modułu AI jest bardzo prosta. Wystarczy użyć portu USB-C Thunderbolt, aby natychmiast dodać obsługę sztucznej inteligencji do komputera. Gdy jednak zajdzie potrzebna większej wydajności, urządzenie można podłączyć bezpośrednio do prądu. To rozwiązanie przypomina mi działanie zewnętrznych kart graficznych (eGPU).

Czy to przyszłość „taniej”, sztucznej inteligencji?

Lenovo AI Stick może być rewolucją dla użytkowników, którzy nie chcą wymieniać swoich komputerów. Sztuczna inteligencja stanie się dostępna nawet dla starszych laptopów i PC. Sam chętnie wyposażyłbym się w taki sprzęt, który ułatwiłyby mi pracę „niewielkim” kosztem.

Na razie nie wiadomo, jakie są dalsze plany producenta. Jeśli Lenovo zdecyduje się wprowadzić produkt na rynek, może to być przełom w dostępie do powszechnego użytku AI. Użytkownicy, zamiast inwestować w drogi komponenty, będą mogli dodać AI do swojego komputera jednym kablem. Ostatecznie, jak zawsze, wszystko sprowadzi się do ceny.

Źródło (1, 2)

Patryk Michał Zimowski