>

Lenovo ThinkPad W520 – test MobiManiaKa

Obudowa, jakość wykonania

Lenovo ThinkPad W520 to przedstawiciel segmentu mobilnych stacji roboczych. Stylistyka oraz jakość wykonania maszyny jednoznacznie wskazują, z jakim tworem mamy do czynienia. Niezależnie od tego w czyich rękach znajduje się seria ThinkPad, komputery te zachowują swoją specyficzną – kanciastą i nieco archaiczną – tożsamość. Wewnątrz są jednak pełne werwy, którą można spożytkować w najbardziej zaawansowanych zadaniach.

ThinkPad W520 nie jest laptopem dla estetów. Charakterystyczna dla serii obudowa pojawia się i w konstrukcji tego modelu. Sprawia ona wrażenie topornej i ciężkiej jednocześnie, chociaż zaznaczyć należy, że wykonana jest niemal perfekcyjnie. Zastosowane tutaj tworzywa są wysokiej jakości i potwierdzają przynależność W520 do serii ThinkPad.

Mimo że praktycznie cała obudowa opisywanego Lenovo to plastik, użyty materiał jest trwały, odporny na zarysowania i zabrudzenia, a także przyjemny w dotyku. W żadnym miejscu nie stanowi ona magnesu na odciski palców i jest łatwa w pielęgnacji. Na obudowie nie pojawiają się odpryski materiału, a poszczególne elementy bardzo dobrze do siebie dopasowano. Żaden z nich nie ugina się pod naciskiem palców.

Stylistycznie ThinkPada W520 potraktowano minimalistycznie, chociaż nie można zarzucić mu braku elegancki. Zasadę decorum konstrukcji komputera mobilnego nieco zaburza wystająca poza bryłę bateria, choć mankament ten chińskiemu koncernowi można wybaczyć. Ośmiokomorowy akumulator po prostu nie zmieścił się we wnętrzu centralnej jednostki zasadniczej.

Materiał tworzący klapę ekranu W520 sprawia wrażenie gumowatego w dotyku. Do otworzenia notebooka niezbędne jest przesunięcie specjalnego zatrzasku, który ma niebagatelne znaczenie praktyczne. W trakcie transportu utrzymuje on bowiem pokrywę wyświetlacza na miejscu.

Warto zauważyć, że metalowe zawiasy przytrzymujące matrycę są bardzo solidne. Przy jej otwieraniu i zamykaniu czuć wyraźny opór, a ekran nie przemieszcza się samoistnie ani odrobinę. Maksymalny kąt jego odchylenia wynosi nieco ponad 180 stopni, co dodatkowo zwiększa komfort pracy na ThinkPadzie W520.

Laptop wyposażony został w bogaty zestaw portów komunikacyjnych, które rozmieszczone zostały inteligentnie.

Z lewej strony znajdziemy dużą kratkę wentylacyjną, a obok porty DisplayPort, VGA, 2 x USB 3.0, eSATA/USB 2.0, FireWire oraz przełącznik sieci bezprzewodowej.

Prawy bok należy do blokady Kensington, złącza RJ-45, nagrywarki DVD, gniazda audio, czytnika kart pamięci oraz ExpressCard34.

Z tyłu laptopa, poza wystającą baterią, znajdziemy kratkę wentylacyjną, gniazdo zasilania, USB 2.0 z funkcją ładowania oraz modem.

Przód W520 został pozbawiony portów komunikacyjnych.

Ceny Lenovo ThinkPad W520

Lenovo ThinkPad W520

od: 7.572 zł »

marcin

Komentarze

  • Szkoda , że autorzy tak "lekko" rzucają hasłami typu "Stabilny" i "solidny" ... proponuję zapoznać się z problemami tych maszyn zgłaszanymi przez użytkowników ( forum . notebookreview . com ) ... losowe wyłączanie się laptopów, BSOD'y ... throttling cpu - które na baterii działa max 800 - 1,8 GHz na rdzeń, itd ( http://forum.notebookreview.com/lenovo-ibm/566338-lenovo-w520-owners-thread-473.html#post7991287) . Już od baaaardzo dawna widzę polskie recenzje - nie tylko na tym portalu - i wmawianie Polakom takich bzdur że głowa boli widzę że "business is business".

    • Średnio 27-30, ale po raz kolejny powtórzę, że z wyłączonym uber-próbkowaniem oraz, że W520 nie jest stricte laptopem gamingowym!

  • Panowie, a jak sprawa wygląda z GTA4? Będzie to miało ręce i nogi na pełnych detalach?

    • Głowy za to nie dam, bo w GTA IV w ogóle nie grałem :) Ale można zrobić ciche założenie, że skoro W520 Wieśka 2 pociągnie to i da radę z GTA IV!

  • W takim razie zamiast pisać "bzdura" wypadało zaznaczyć w nawiasie przy tym tytule, że z wyłączonym uber-próbkowaniem, a nie pisać "na maksymalnych ustawieniach", bo to może wprowadzać innych w błąd.

    Przez maksymalne ustawienia rozumiem wszystko włączone i na maks., a więc również ubersampling, SSAO, AA, etc.. Co do pozostałych tytułów oczywiście nie mam żadnych wątpliwości, że chodzą płynnie ;)

    • No to mamy consensus :) Faktycznie użyłem zbyt dużego skrótu myślowego, bo może nie każdy przy uruchamianiu Wiedźmina 2 z automatu wyłącza uber-próbkowanie... Dzięki! Pozdrowienia.

  • Wiedźmin 2 na Quadro 2000M nie działa płynnie (>= 25 FPS) w rozdzielczości Full HD z detalami na maks. i włączonym Ubersamplingiem.

    Clevo P150HM z Intel Core i7-2920XM + 16 GB DDR3 + Radeon HD 6970M + Crucial M4 512 GB po wgraniu najnowszych driverów ATI i patchy do gry z ubersamplingiem nie daje rady. Próbę wciśnięcia Czytelnikom, że na blisko połowę wolniejszej karcie gra śmiga na ustawieniach maksymalnych bez zacinki uznaję za dalece niepoważną.

    A różnica między Quadro 2000M i GTX 460M jest też taka, że ta pierwsza ma znacznie niższe taktowanie. Odpowiednio dla rdzenia, shaderów i pamięci wynosi ono 550 MHz/1100 MHz/900 MHz zamiast 675 MHz/1350 MHz/1250 MHz jak GTX 460M, który jest ok. 10-25% szybszy.

    • Bzdura. Wiedźmin 2 na Quadro 2000M działa płynnie na maksymalnych detalach, oczywiście z wyłączonym Uber-próbkowaniem. Dla wszystkich osób zaznajomionych z tym tytułem nie jest tajemnicą, że funkcja ta wyprawia cuda nawet na najmocniejszych komputerach. Wystarczy pominąć ten szczegół, a wydajność wzrasta zauważalnie. Co do różnic między Quadro 2000M, a GTX 460M - stuprocentowo się zgadzam. Kilkukrotnie zaznaczyłem jednak w tekście, że W520 nie jest laptopem do gier, a do zaawansowanej pracy. Nie oznacza to jednak, że na testowanej maszynie nie da się od czasu do czasu odpalić ulubionej gry.