Lenovo ThinkPad W520 wyposażony został w wygodną klawiaturę, która nie jest typu wyspowego. Po kilkunastodniowym użytkowaniu mogę jednak z czystym sumieniem stwierdzić, że element ten wyróżnia się znacznie na tle konkurencji. Klawiatura w W520 jest jedną z najlepszych, jakie można znaleźć w obecnie sprzedawanych komputerach mobilnych.
Poszczególne przyciski są wygodne i cechują się cichą pracą. Ich skok jest odpowiednio wyważony – niewielki i twardy – dzięki czemu pisanie na omawianym ThinkPadzie to czysta przyjemność. Klawisze bloku centralnego są duże i wyprofilowane. Nieco mniejsze są przyciski funkcyjne oraz strzałki, które na dodatek nie zostały oddzielone od sekcji głównej.
Trafienie w odpowiednią płytkę nie stanowi żadnego problemu – ani po ciemku, ani podczas bezwzrokowego pisania. Szkoda, że producent nie zdecydował się za zamontowanie podświetlenia klawiatury.
Zgodnie z tradycją chińskiego giganta – zamianie miejscami uległy przyciski Fn i Ctrl. Osoby, które nie miały wcześniej kontaktu z maszynami Lenovo mogą czuć się nieco zagubione, ale gwarantuję, że do tego niuansu można przywyknąć.
Klawiatura jest odporna na zalanie różnego rodzaju płynami, co dodatkowo wydłuża naturalną żywotność laptopa. Nad klawiszami funkcyjnymi umieszczone zostały charakterystyczne dla serii ThinkPad przyciski – m..in. Power, ThinkVantage oraz regulacji natężenia dźwięku. Korzysta się z nich komfortowo, jednak w pierwszym momencie mogą wprowadzać niepotrzebne zamieszanie w organizacji pulpitu roboczego.
Centralnie pod Spacją umieszczony został typowy dla serii ThinkPad gładzik. Powierzchnia robocza płytki dotykowej, co prawda nie jest duża, ale charakteryzuje się odpowiednimi właściwościami ślizgowymi. Ma ona chropowatą fakturę, dzięki czemu bez problemu wyczujemy granicę między touchpadem a resztą obudowy.
Czułość gładzika jest świetna. Nawet wilgotne palce bardzo dobrze przylegają do powierzchni i zapewniają precyzyjną nawigację. Razem z dwoma przyciskami o miękkim i głębokim skoku, które umieszczono pod płytką dotykową, tworzą one zgraną i spójną całość.
Żaden ThinkPad nie byłby sobą, gdyby nie obecność charakterystycznego dla serii trackpointa. Nawigacja przy jego użyciu nie jest obowiązkowa, ale wielu mobimaniaKom na pewno przypadnie do gustu. Grzybkowaty manipulator znajduje się między klawiszami G, H i B. Jego uzupełnienie stanowią trzy przycisku umieszczone tuż pod klawiaturą. Element ten zapewnia precyzyjne przełożenie ruchów palca na położenie kursora na ekranie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Komentarze
Szkoda , że autorzy tak "lekko" rzucają hasłami typu "Stabilny" i "solidny" ... proponuję zapoznać się z problemami tych maszyn zgłaszanymi przez użytkowników ( forum . notebookreview . com ) ... losowe wyłączanie się laptopów, BSOD'y ... throttling cpu - które na baterii działa max 800 - 1,8 GHz na rdzeń, itd ( http://forum.notebookreview.com/lenovo-ibm/566338-lenovo-w520-owners-thread-473.html#post7991287) . Już od baaaardzo dawna widzę polskie recenzje - nie tylko na tym portalu - i wmawianie Polakom takich bzdur że głowa boli widzę że "business is business".
Ile klatek udało Ci się osiągnąć na tym Wiedźminie?
Średnio 27-30, ale po raz kolejny powtórzę, że z wyłączonym uber-próbkowaniem oraz, że W520 nie jest stricte laptopem gamingowym!
Panowie, a jak sprawa wygląda z GTA4? Będzie to miało ręce i nogi na pełnych detalach?
Głowy za to nie dam, bo w GTA IV w ogóle nie grałem :) Ale można zrobić ciche założenie, że skoro W520 Wieśka 2 pociągnie to i da radę z GTA IV!
W takim razie zamiast pisać "bzdura" wypadało zaznaczyć w nawiasie przy tym tytule, że z wyłączonym uber-próbkowaniem, a nie pisać "na maksymalnych ustawieniach", bo to może wprowadzać innych w błąd.
Przez maksymalne ustawienia rozumiem wszystko włączone i na maks., a więc również ubersampling, SSAO, AA, etc.. Co do pozostałych tytułów oczywiście nie mam żadnych wątpliwości, że chodzą płynnie ;)
No to mamy consensus :) Faktycznie użyłem zbyt dużego skrótu myślowego, bo może nie każdy przy uruchamianiu Wiedźmina 2 z automatu wyłącza uber-próbkowanie... Dzięki! Pozdrowienia.
Wiedźmin 2 na Quadro 2000M nie działa płynnie (>= 25 FPS) w rozdzielczości Full HD z detalami na maks. i włączonym Ubersamplingiem.
Clevo P150HM z Intel Core i7-2920XM + 16 GB DDR3 + Radeon HD 6970M + Crucial M4 512 GB po wgraniu najnowszych driverów ATI i patchy do gry z ubersamplingiem nie daje rady. Próbę wciśnięcia Czytelnikom, że na blisko połowę wolniejszej karcie gra śmiga na ustawieniach maksymalnych bez zacinki uznaję za dalece niepoważną.
A różnica między Quadro 2000M i GTX 460M jest też taka, że ta pierwsza ma znacznie niższe taktowanie. Odpowiednio dla rdzenia, shaderów i pamięci wynosi ono 550 MHz/1100 MHz/900 MHz zamiast 675 MHz/1350 MHz/1250 MHz jak GTX 460M, który jest ok. 10-25% szybszy.
Bzdura. Wiedźmin 2 na Quadro 2000M działa płynnie na maksymalnych detalach, oczywiście z wyłączonym Uber-próbkowaniem. Dla wszystkich osób zaznajomionych z tym tytułem nie jest tajemnicą, że funkcja ta wyprawia cuda nawet na najmocniejszych komputerach. Wystarczy pominąć ten szczegół, a wydajność wzrasta zauważalnie. Co do różnic między Quadro 2000M, a GTX 460M - stuprocentowo się zgadzam. Kilkukrotnie zaznaczyłem jednak w tekście, że W520 nie jest laptopem do gier, a do zaawansowanej pracy. Nie oznacza to jednak, że na testowanej maszynie nie da się od czasu do czasu odpalić ulubionej gry.