Coraz bardziej komplikuje się przyszłość Ultrabooków, czyli wyjątkowo cienkich i lekkich laptopów, które najłatwiej byłoby nazwać klonami MacBooków Air. W ostatnim czasie donosiliśmy, że wbrew pierwotnym zapowiedziom, Ultrabooki nie będą najprawdopodobniej kosztować mniej niż 1000$. Przez ten szczegół mogą mieć one problemy z rywalizacją z produktami Apple, zwłaszcza że zawsze będą do nich porównywane.
Ciało wszystkich Ultrabooków miało być zbudowane ze stopu aluminiowego zapewniając im trwałość i niewielką masę właściwą. Materiał ten wciąż jest surowcem luksusowym i jego wykorzystanie na szeroką skalę w obudowach Ultrabooków może okazać się niemożliwe. Co więcej, dwóch największych dostawców aluminiowych obudów do laptopów ściśle współpracuje z Apple, co może oznaczać naturalne utrudnienia w kontaktach z konkurencją. Czyżby koniec Ultrabooków?
Niekoniecznie. Jest bowiem materiał, który z powodzeniem może zastąpić aluminium – włókno szklane. Dobrze zorientowany w sytuacji serwis DigiTimes donosi, że inwestycja we włókno szklane może tchnąć nowe życie w projekt Ultrabooków.
Tajwańska firma Mitac Precison zapewnia, że włókno szklane jest równie wytrzymałe co aluminium, a zarazem jest od niego około o 10$ tańsze. W praktyce oznacza to niższą o 50-100$ cenę bazową Ultrabooków wykonanych z włókna szklanego. Zapowiada się zatem wyjątkowo ciekawa tegoroczna jesień w branży IT.
źródła: DigiTimes, Slashgear
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Moim zdaniem włókno szklane wogule się nie nadaje na konstrukcje typu laptop
– jedną z głównych cech włókna szklanego jest po pierwsze lekkość a po drugie giętkość, czyli moźliwość odkształcania bez zniszczenia – więc jak takie tworzywo zastosować w cieniutkich laptopie (ok 2cm), trzeba by było dodatkowo stosować bardzo sztywny szkielet metalowy.
Włókna szklane stosowane są zazwyczaj w dużych skomplikowanie ukształowanych np ścianach czołowych przednich i tylnych autobusów, tramwajów, przyczep kempngowych i tego typu konstrukcji – i zastępują poprostu blachy. Zrobienie jakiegoś wymyślnego kształtu z blachy by było bardzo drogie w wykonaniu (bardzo drogie matryce a w przypadku małoseryjnej produkcji się to nie opłaca) – dodatkowo nie koroduje i jak pisałem jest znacznie odporniejsze na zniszczenia typu np stłuczki.
Dzięki włóknom szklanym nowoczesne pojazdy małoseryjne mają mase stylistycznych – designerskich smaczków, mogą się wyróżniać przed konkurencją i wyglądać poprostu nowocześnie 🙂
Tajwańska firma Mitac Precison zapewnia, że włókno szklane jest równie wytrzymałe co aluminium, a zarazem jest od niego około o 10$ tańsze. W praktyce oznacza to niższą o 50-100$ cenę bazową Ultrabooków wykonanych z włókna szklanego.
a co to za rodzaj przelicznika…? $10 za 10g czy co? i jak to sie ma do $50-100 mniej.. logica?
Pojedynczy segment włókna szklanego jest około 5-10$ tańszy od stopu aluminiowo-magnezowego. Do kompletnego wykonania obudowy Ultrabooka niezbędnych jest co najmniej 5-7 pełnych paneli. Końcowy odbiorca na półce sklepowej powinien zobaczyć laptopa o co najmniej 50$ tańszego.