- « Poprzedni
- 1/8
- Następny »
Chyba żadna z biznesowych rodzin laptopów na świecie nie jest tak rozpoznawalna jak seria ThinkPad. Odkąd została ona przejęta przez Lenovo od amerykańskiego giganta IBM jej toporny, ale przez to profesjonalny i mocno rozpoznawalny charakter nieco złagodniał. Wciąż zmieniające się wymagania rynkowe wymusiły na producencie wprowadzenie istotnych zmian stylistycznych. Są one najlepiej widoczne w podrodzinie Lenovo ThinkPad Edge, która jest udaną próbą odświeżenia skostniałych maszyn biznesowych. Czy 14-calowy model E420, który na początku sierpnia trafił do maniaKalnej redaKcji jest odpowiednim jej reprezentantem? Po odpowiedź zapraszam do poniższej recenzji laptopa.
Cena
Specyfikacja Lenovo ThinkPad Edge E420 (1141-30U)
- Matryca: 14.1″ błyszcząca z podświetleniem LED (1366 x 768 pikseli)
- Procesor: Intel Core i5-2520M o taktowaniu 2.5 GHz
- Pamięć: 4 GB pamięci DDR3 RAM
- Grafika: Intel GMA HD 3000 + AMD Radeon HD 6630M
- Dysk twardy: 500 GB HDD (7200 RPM)
- Łączność bezprzewodowa: WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0
- Porty: 3 x USB 2.0, eSATA/USB, RJ-45, VGA, HDMI, gniazdo audio,
- Inne: nagrywarka DVD, czytnik linii papilarnych, uniwersalny czytnik kart pamięci, ExpressCard34, wbudowana kamerka internetowa, wodoodporna klawiatura
- Bateria: 6-komorowa litowo-jonowa
- Wymiary: 342.9 mm x 233.6 mm x 35.5 mm (szerokość x głębokość x wysokość)
- Waga: 2.2 kg
- OS: Windows 7 Home Premium
Testowany przeze mnie laptop w przedstawionej konfiguracji nie jest dostępny na polskich półkach sklepowych. Taka wersja przeznaczona została do dystrybucji w USA i Kanadzie. Sprzęt oparty został na platformie Huron River, a jego serce stanowi dwurdzeniowy procesor Intel Core i5-2520M, niedostępny w E420 w naszym kraju. Poza tym szczegółem, porównując wersję testową do sprzedawanej na szeroką skalę, znaczących różnic nie dostrzeżemy. W zestawie znalazło się miejsce dla dysku twardego o szybkości 7200 RPM i pojemności 500 GB, 4 GB pamięci RAM oraz duetu kart graficznych – zintegrowanej Intel GMA HD 3000 oraz dedykowanego Radeona HD 6630M. Nad całością czuwa preinstalowany Windows 7 Home Premium.
- « Poprzedni
- 1/8
- Następny »
Spis treści
- Wstęp/Specyfikacja
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Klawiatura i touchpad
- Multimedia
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nie jest nudny, przewidywalny i powtarzalny… Nie można mu odmówić świeżości… Normalnie zabiliście mnie tymi tekstami. E420 wygląda niemal identycznie jak Edge 14. Różnice w designie można policzyć na palcach jednej ręki. Poza tym stylistykę z lat 90 trudno nazwać świeżą. Klocowatość ThinkPadów to już chyba znak rozpoznawczy tej serii od co najmniej dekady;/
Bez przesady, pod względem ładnie nazwanej „klocowatości” E420 wypada znacznie lepiej od takiego ThinkPada L412 – to dopiero była cegła! Już niejednokrotnie wspominałem o tym, że ThinkPady nie są laptopami dla estetów i przegrywają pod tym względem praktycznie z każdą serią konkurencji, ale są nie do zdarcia. Klient biznesowy decydujący się na takiego czy innego ThinkPada raczej w sprzęcie będzie szukał funkcjonalności i wytrzymałości, a nie zniewalającego designu. Moim zdaniem, projektantom Lenovo i tak należą się pochwały za próbę zerwania z „klocowatą” stylistyką ThinkPadów. Jeżeli któregoś z ThinkPadów ktoś odważyłby się nazwać mianem ładnego laptopa to raczej jednego z modeli Edge lub X1.