Spis treści
- Kultura pracy/Bateria/Wydajność
- Podsumowanie
Hałas i temperatura
Jak na klasycznego netbooka, Acer Aspire One 722 wyposażony został w całkiem niezłe podzespoły. Jego nabywcy raczej nie powinni obawiać się zakłócania ciszy przez wentylator układu chłodzenia. Netbook w trakcie nieobciążającej podzespołów pracy jest niemal bezszelestny (generowany dźwięk jest na poziomie 24 dB). Uruchomienie materiału wideo w jakości HD lub jednej z mniej wymagających gier komputerowych skutkuje niewielkim, ale nadal balansującym na granicy niesłyszalności, wzrostem poziomu hałasu (około 27 dB).
Podobnie jest z generowanym przez mini-laptopa ciepłem. Obudowa Aspire One 722 nie nagrzewa się znacznie ani w przypadku swobodnej pracy w Internecie, ani przy maksymalnym obciążeniu podzespołów. Pod tym względem projektantom netbooka należą się duże słowa uznania.
Bateria
Żywotność baterii jest niezwykle istotna dla każdego komputera mobilnego, a w szczególności dla netbooka. Acer Aspire One 722 w tej kwestii nie zawodzi. Komputer wyposażony został w 6-komorową baterię litowo-jonową, która z dala od gniazdka zasilania pozwoli nawet na blisko 9 godzin autonomicznej pracy!
Po jakim czasie będziemy musieli sięgnąć po ładowarkę zależy tylko od nas. W trybie maksymalnej oszczędności energii – podświetlenie ekranu na minimum, wyłączone WiFi oraz edycja dokumentów tekstowych – Aspire One 722 „padnie” po 8 godzinach i 52 minutach. Taki rezultat na wielu mobimaniaKach na pewno zrobi ogromne wrażenie!
Najbardziej naturalne korzystanie z komputera – średnie podświetlenie ekranu, włączone WiFi, surfowanie po Internecie i słuchanie muzyki – będzie możliwe na AO722 przez 6 godzin i 7 minut. Tryb wysokiej wydajności, czyli podświetlenie ekranu na maksimum, włączone WiFi oraz oglądanie filmów w jakości HD, pozwoli na 3 godziny i 57 minut z dala od gniazdka zasilania. Takich wyników często nie uzyskują nawet 5 razy droższe laptopy!
Warto wspomnieć również o niedużym, lekkim i poręcznym zasilaczu załączonym do netbooka. W połączeniu z gabarytami samego komputera oraz cechującą go żywotnością baterii, słowo „mobilność” nabiera zupełnie nowego znaczenia!
Wydajność
Najmniejsze komputery mobilne stworzone zostały z myślą o najbardziej podstawowych zadaniach i w takich czynnościach czują się najlepiej. Do momentu pojawienia się platformy AMD Brazos, ze zmiennym szczęściem radziły sobie one z multimediami odtwarzanymi w wysokiej rozdzielczości. Acerowi Aspire One 722 nie straszna jednak ani codzienna praca w Internecie, ani odtwarzanie filmów w jakości HD.
Dobra wydajność AO722 jest właśnie zasługą platformy AMD Brazos, o którą sprzęt został oparty. Serce komputera stanowi dwurdzeniowy układ AMD C-50 (Ontario) o taktowaniu 1.0 GHz zintegrowany z grafiką AMD Radeon HD 6250M. Dzięki takiemu połączeniu, netbook świetnie radzi sobie z materiałami wideo zarówno w jakości 720p HD, jak i Full HD. W tej drugiej kategorii, ilość wyświetlanych klatek na sekundę jest 8 razy większa niż przez sprzęty oparte na platformie Pine Trail. Różnica jest zauważalna gołym okiem!
Maluch sprawdza się także w sytuacjach wymagających kontrolowania wielu czynności jednocześnie. Stabilność systemu w trakcie wielowątkowej sesji z włączonymi kilkoma zakładkami w przeglądarce, edytowanym dokumentem tekstowym oraz odtwarzanym w tle radiem internetowym jest zaskakująco dobra. Momenty przestoju oraz przycięcia zdarzają się, ale na tyle rzadko, że nie wpływają na całościową ocenę wydajności netbooka.
Warto wspomnieć również o możliwości płynnego odpalenia nieco mniej wymagających lub starszych gier komputerowych. Oczywiście, o swobodnej rozgrywce w Battlefielda 3 na jakimkolwiek sprzęcie z procesorem Ontario można zapomnieć, ale Civilization V działa przyzwoicie.
Spis treści
- Kultura pracy/Bateria/Wydajność
- Podsumowanie
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
A ja mam takiego z c-60 i 4GB ramu. Nic mi się nie ugina w klawiaturze,
pisze się świetnie i szybko, co teraz czynię. Ramka monitora się nie odkształca, zawiasy małe ale solidne -trzymają ekran w każdej pozycji, touchpad jeden z lepszych – genialnie reaguje na dotyk , super dokładny.
Amen.
IMHO 10 a 11.6 cali to jest kolosalna roznica – bezkompromisowo!
nie dosc ze drozszy niz aspire 722 to: mniej ramu, mniejszy dysk, mniejsza rozdzielczosc, nawet nie ma co porownywac, co prawda bateria i wytrzymalsza, ale to juz zalezne od tego co kto czego szuka
Jak zwykle śmiem nie zgodzić się w kilku kwestiach.
1. Jak można nie ganić producenta za słabą jakość głośników, jeśli np. Toshiba jest w stanie w 10″ wsadzić membrany harman/kardon, które grają lepiej niż systemy audio w wielu notebookach?
2. Wg pomiarów Voltcraftem SL-320 z odległości 15 cm hałas w idle’u to ok. 31 dB, pod obciążeniem ok. 35 dB. Wynika to z faktu, iż sam dysk 5400 RPM generuje około 30 dB. Bezszelestnie to mogłoby być z dyskiem SSD.
3. Żywotność baterii w porównaniu do konkurencji nie jest taka rewelacyjna. Bodajże Toshiba NB550D, co prawda z 10″ ekranem (czyli różnica w sumie nieduża), ale wytrzymuje 14 godzin w teście czytelnika, 9 godzin surfowania via WiFi czy 6 godzin oglądania filmów. To dopiero robi wrażenie!
polecam! wydajnosc, bateria i wykonanie. Age of empires online smigaja bez zarzutu. jak na SUB-netbooka to chyba najlepszy wybor w tej cenie!!