Ogromna popularność produktów firmy Apple sprawiła, że gigant z Cupertino urósł do rangi jednego z najpoważniejszych producentów podzespołów do mobilnych urządzeń, z sukcesem mogącym rywalizować z dotychczasowymi potęgami w tym segmencie – Intelem i ARM. Co więcej, według specjalistów z In-Stat, Apple ma duże szanse przed końcem 2012 roku zostać liderem w tym wyścigu.
Analiza przeprowadzona przez In-Stat obejmuje tylko segment urządzeń mobilnych, a zatem nie wliczone są tu serwery i komputery stacjonarne – poważna rynek zbytu na podzespoły Intela. Z danych przedstawionych przez specjalistów wynika, iż już pod koniec roku 2011 Apple był drugim liczącym się producentem, ustępując firmie z Santa Clara tylko o przysłowiowy „włos”. Podczas gdy Intel dostarczył 181 milionów procesorów, gigant z Cupertino zakończył rok z sumą wynoszącą 176 milionów.
Czy powyższe dane oznaczają, iż Intel poważnie traktuje rywalizację z Apple? Niekoniecznie – za bezpośredniego konkurenta uważa raczej trzeciego gracza, ARM, w którego produkty wymierzone jest najnowszy projekt Intela, czyli układ Medfield, optymalizowany pod kątem możliwie wysokiej wydajności przy niskim poborze mocy. Warto przy okazji dodać, iż powiązania między wielką trójką są bardzo mocne – mobilne układy Apple produkowane są z użyciem podzespołów dostarczanych przez ARM, a stacjonarne Maki z kolei opierają się mocno na technologicznych nowinkach Intela.
Źródło: InfoWorld
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Komentarze
@gość: w żadnym tekście/reportażu/artykule, nie ma i nie może być obiektywizmu. Zawsze pisze to żywy człowiek i cokolwiek dodałby od siebie, będzie to subiektywne dla tego czy innego czytelnika.
Tak więc czytaj i odbieraj jak chcesz, czy to według Ciebie jest obiektywne, czy też nie.
A świadomy czytelnik zamierzający zostać nabywcą, napewno nie będzie
opierał się na jednym opisie. Wręcz przeciwnie, zanim podejmie decyzję
o zakupie, przeczyta wiele różnych opisów, przeglądnie też fora internetowe, a na koniec zapozna się "namacalnie" z tym co chce kupić.
@gość: Nie do końca rozumiem skąd wzięło się przekonanie o tym, że uważam jedną firmę za lepszą od drugiej. ;) Osobiście nie używam sprzętu Apple, daleki też jestem od fanatycznego uwielbienia dla jakiejkolwiek marki.
Komentowany tekst opiera się na badaniach firmy In-Stat (co jest wspomniane w tekście), która na potrzeby swojego raportu przyjęła takie, a nie inne założenia. Można się z nimi zgadzać lub nie, ale naprawdę ciężko tu formułować pod moim adresem zarzut dotyczący jednostronnego podejścia.
Nie chciałbym również tłumaczyć autorów innych wpisów na tym czy innych maniaKalnych serwisach - to już pozostawiam w ich gestii. ;) Dzięki wielkie za wszystkie komentarze. Pozdrawiam serdecznie
@Szymon - W innych mediach (palcem nie wskażę) stosuje się jednak rozróżnienie na 'wykonawców(samsung)' i 'dostawców(apple)'. Myślę, że warto się do tego podpiąć, bo w innym wypadku ludzie zaczną czytać artykuły z przymróżeniem oka. Jeśli uważasz jedną firmę za najlepszą, nie mam nic do tego, twoje wypowiedzi na ten temat z chęcią zobaczyłbym na czacie czy forum. Jednak artykuły powinny być obiektywne lub chociaż na takie wyglądać bo to na ich podstawie ludzie decydują o zakupie nowego sprzętu. Jednakże już któryś raz na tym portalu apple pokazywane jest w superlatywach. (jak choćby w niefortunnie nazwanym atrykule porownawczym nvidiowej tegry 3 z nowoipadowskim procesorem). Jednostronne podejście może też spowodować zalegnięcie się tutaj apple'owskich haterów i zrobienie wojny płomieni przy każdym arcie na temat apple. A tego bym nie chciał tu widzieć. Proszę więc o więcej obiektywizmu i większą precyzję wypowiedzi. Poza tymi rzeczami, tak trzymać ;)
@samsungomaniak: Chociaż to Compal produkuje komputery dla takich firm jak Acer, Toshiba czy HP, to własnie te ostatnie określa się jako producentów tych urządzeń. Podobnie jest i z Apple w tym wypadku. Pozdrawiam
Apple niczego nie produkuje.Procesory kupuje od Samsunga,który za grubą kasę godzi się nadrukowywać na nich nazwę Apple,ale to są konstrukcje Samsunga.
@Ja: Niezupełnie - Apple teraz odbiega od wizerunku Apple kilka lat temu. Obecnie firma rozszerza swoją działalność na rynku mobilnym, a Intel próbuje na tym samym polu coraz mocniej zaistnieć, z racji błyskawicznie kurczącego się zainteresowania stacjonarnym sprzętem. Prędzej lub później obaj giganci musieli zacząć ze sobą konkurować - stało się to jednak szybciej, niż Intel pierwotnie zakładał. Pozdrawiam
Jak można w ogóle porównywać Intela z Apple o,O Dwie różne firmy, zajmujące się zupełnie innymi kategoriami produktów.
@gość: w obecnej chwili Apple zamawia część podzespołów u swoich podwykonawców, co nie zmienia faktu, że gotowe układy wypuszczane są na rynek pod logo Apple. Co do braku innowacyjności to tutaj akurat zdania są podzielone - podobnie jak w wielu innych kwestiach dotyczących tej firmy. Jedno jest pewne - nawet najgorętsza krytyka produktów Apple nie wpływa negatywnie na popularność iUrządzeń. Pozdrawiam
Niestety ale Apple nie będzie nigdy graczem, ponieważ wspomaga się produkcją innymi, kiepsko opłacanymi firmami (dzięki czemu aple jest w stanie zarabiać ogromne pieniądze więc nie na ręke im własne działy do tego) tak samo jak nie posiada w swoim wydaniu nic innowacyjnego, jedynie używa gotowych rozwiazań za duże pieniądze co już wielokrotnie wykazano. Kwestia sprzedaży a produkcji to dwie zupełnie osobne kwestie.
proszę też redakcje o doprecyzowanie czym kierowali się wkładając w artykuł zdanie "najpoważniejszych producentów podzespołów do mobilnych", bo mnie do tej pory wydawało się że większość podzespołów produkują firmy zewnętrzne nie zaś samo Apple.