>

Samsung Series 9 (NP900X3A) – test mobiManiaKa

Samsung Series 9 to wyjątkowa linia komputerów koreańskiego producenta. Maszyny tej serii mogłyby być nazwane Ultrabookami (ale z przyczyn formalnych nie jest to możliwe), ponieważ posiadają niemal wszystkie cechy charakterystyczne notebooków z tego segmentu – są smukłe, lekkie, a do tego całkiem wydajne. Są też stosunkowo drogie. I tu nasuwa się pytanie – czy w dobie taniejących Ultrabooków warto inwestować w sprzęt Koreańczyków? Odpowiedzi na to pytanie będziemy szukać w oparciu o model NP900X3A, który niedawno przewinął się przez naszą redaKcję.

Samsung NP900X3A / fot. mobiManiaK.pl

Samsung NP900X3A

od: 4.999 zł »

Wideo recenzja na początek

Specyfikacja NP900X3A

Ogólne
Data premiery 01.2011
Seria Series 9
Budowa
Wymiary 328,5 x 227 x 15,9~16,3 mm
Waga 1,31 kg
Materiał Duraluminium + plastikowe elementy
Kolor Czarny lub srebrny
Kluczowe podzespoły
Procesor Intel Core i5-2537M 1,40 GHz
Sandy Bridge, TDP 17W, 3 MB cache
GPU Zintegrowana Intel HD Graphics 3000
RAM 4 GB
DDR3 (1333 MHz)
Płyta główna Samsung (chipset Intel HM65)
Ekran
Rozmiar 13,3″
Rozdzielczość 1366 x 768 pikseli
Model Samsung LTN154P1-LO3
Powłoka Matowa (Non-glare)
Pozostałe
Dysk twardy Samsung MZMPA128HMFU
128 GB, SSD
Napęd DVD
Interfejsy sieciowe RealTek RTL8168/8111 10/100/1000 MBit
Broadcom 802.11 b/g/n Bluetooth 3.0
Karta dźwiękowa zintegrowana
Złącza 1 x combo mikrofon/słuchawki
Czytnik kart microSD/SDHC 1 x USB 3.0 1 x USB 2.0 1 x HDMI
Kamera 1,3 Mpix
System operacyjny Windows 7 Home Premium 64-Bit
Bateria
Typ/pojemność akumulator litowo-polimerowy, zintegrowany, 6-komorowy
Pojemność 6300 mAh, 47 Wh

Samsung NP900X3A / fot. mobiManiaK.pl

Ultrabook, który Ultrabookiem nie jest

Komputery z linii Series 9 dostępne są w konfiguracjach z wyświetlaczem 13,3-calowym i 11,6-calowym. Do naszej redaKcji trafił pierwszy model. Patrząc na obudowę nie sposób nie porównywać tej maszyny z Ultrabookami. Smukła sylwetka, zaledwie 16,3 mm w najgrubszym miejscu, a do tego eleganckie wykończenie i stylowa oprawa – tak w skrócie prezentuje się NP900X3A. Obudowa wykonana została ze szczotkowanego duraluminium, z niewielkim dodatkiem plastikowych elementów i utrzymana jest w stonowanej czerni. Nie ma niestety róży bez kolców – powierzchnia jest wyjątkowo podatna na odciski palców – wystarczy kilka razy wziąć komputer do ręki, by pięknie prezentująca się pokrywa maszyny błyskawicznie straciła na uroku.

Samsung NP900X3A / fot. mobiManiaK.pl

Przy wadze ledwie przekraczającej 1,3 kg sprzęt jest równie łatwy w transporcie co mniejsze netbooki, a dzięki smukłej sylwetce nie zajmuje w teczce więcej miejsca, niż grubszy folder z dokumentami. Powierzchnia pulpitu roboczego jest gładka i przyjemna w dotyku. Obszar podzielony został na duraluminiowe podparcie dla nadgarstków oraz plastikową kratkę klawiatury. Ta ostatnia jest błyszcząca, podobnie jak ramka okalająca ekran, co wydaje się być kompletnie niepotrzebnym zabiegiem. Projektanci zapewne dążyli do tego, by podkreślić elegancki charakter maszyny, ale w praktyce połyskliwa powierzchnia budzi tylko niechciane refleksy – szkoda, bo notebook wyposażony jest w matową matrycę i gdyby nie to niedopatrzenie, byłby rewelacyjnym narzędziem do pracy w terenie.

Samsung NP900X3A / fot. mobiManiaK.pl

Klapa laptopa jest lekko wyprofilowana i świetnie wyważona. Można ją swobodnie podnieść jednym palcem, uchylona pewnie zostaje w pożądanej przez nas pozycji. Niestety szkielet pokrywy jest dość wątły (to choroba wielu super smukłych maszyn), a pracujący mechanizm podnoszenia klapy w naszym egzemplarzu generował stosunkowo głośne skrzypienie. To wada, która w sprzęcie tej klasy pojawić się nie powinna. Zawiasy mają formę podłużnej belki i rozciągają się na niemal całą długość komputera. Maksymalny kąt odchylenia wynosi 140 stopni.

4 godziny na baterii

Testowany przez nas Samsung wyposażony został w zintegrowany akumulator litowo-polimerowy (47 Wh), którego wydajność według producenta pozwala na 7 godzin ciągłej pracy. W praktyce jednak jest dużo gorzej. W czasie testów uzyskałem następujące wyniki (rozładowanie do 5%):

  • 264 minuty (4 godziny i 24 minuty) dla komputera obciążonego w sposób niewielki. Parametry: wyłączona łączność WiFi, jasność ekranu zmniejszona do 30%, wyłączone wygaszanie wyświetlacza, uruchomiony edytor dokumentów i czytnik PDF, obciążenie procesora nie przekraczało 28%. Przykładowy scenariusz wykorzystania: praca z dokumentami, czytanie e-booków.
  • 209 minut (3 godzin i 29 minut) pracy dla komputera funkcjonującego w sposób przeciętny. Parametry: włączona łączność WiFi, aktywne połączenie z siecią (internetowe radio), jasność ekranu zmniejszona do 30%, wyłączone wygaszanie wyświetlacza, uruchomione odtwarzanie pliku wideo w rozdzielczości Full HD, obciążenie procesora nie przekraczało 28%. Przykładowy scenariusz wykorzystania: oglądanie filmów, aktywne przeglądanie zasobów Internetu.
  • 147 minut (2 godzin i 27 minut) dla komputera obciążonego w sposób mocny. Parametry: włączona łączność WiFi, aktywne połączenie z siecią (internetowe radio), jasność ekranu ustawiona na 100%, wyłączone wygaszanie wyświetlacza, uruchomiony Benchmark Battery Eater, procesor obciążony w 100%. Przykładowy scenariusz wykorzystania: granie, zaawansowana obróbka mediów.

Samsung NP900X3A / fot. mobiManiaK.pl

Realne wyniki odbiegają od deklaracji producenta, ale nie są takie złe – NP900X3A plasuje się na poziomie Ultrabooków, pomiędzy modelem Lenovo U300s (od którego jest bardziej energochłonny), a Toshibą Portege Z830, która jest pod tym względem od Samsunga słabsza.

Cichy, ale nie znowu taki chłodny

Ultra mobilny komputer to nie tylko nieduża waga i smukła sylwetka – to również wysoka kultura pracy. I pod tym względem Samsung NP900X3A wypada średnio. Z jednej strony, poziom hałasu generowanego przez aktywny układ chłodzenia pozostaje niewysoki, nawet przy mocnym obciążeniu komputera. To duży plus.

Z drugiej jednak strony, specyficzna konstrukcja maszyny (kanały wentylacyjne umieszczono w zasadzie tylko w spodniej części obudowy) i wykorzystany materiał sprawiają, że już przy średnio wysokim obciążeniu pulpit roboczy widocznie się nagrzewa, a gorące powietrze wyrzucane jest prosto na nasze kolana. To niezbyt fortunny pomysł. Na szczęście w żadnej sytuacji nie dochodzi do momentu, w którym poziom temperatury uniemożliwiłby pracę na komputerze.

Matryca jest (na szczęście) matowa

Koreańscy projektanci postawili na ekran pochodzący z fabryk Samsunga – 13,3-calowy, matowy wyświetlacz o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. To zdecydowanie mocny punkt tej maszyny. Wysoki poziom jasności, ładne podświetlenie a do tego sensowny kontrast – to w połączeniu z matrycą non-glare umożliwia bezproblemową pracę w każdych warunkach oświetleniowych – także w terenie, przy dużym natężeniu światła słonecznego.

Samsung NP900X3A / fot. mobiManiaK.pl

Kąty widzenia wypadają zaskakująco dobrze – na laptopie bez trudu obejrzycie film w kilka osób, bez ryzyka, że część z Was widzieć będzie negatyw obrazu. Nieco gorzej wypada odwzorowanie barw, które sprawiają wrażenie przejaskrawionych, co może przeszkadzać tym mobiManiaKom, którzy szukają sprzętu do pracy z materiałem zdjęciowym.

Kąty widzenia w Samsungu NP900X3A / fot. mobiManiaK.pl

Dobra klawiatura to podstawa

Projektanci Samsunga w kwestii klawiatury stanęli na wysokości zadania. Układ przycisków jest bardzo funkcjonalny, z długimi klawiszami Enter, Backspace i Shift. Blok strzałek został w niedużym stopniu odseparowany od reszty klawiszy, co jednak wyraźnie podniosło komfort obsługi w tej sekcji. Poszczególne płytki (klawiatura jest typu wyspowego) są zaokrąglone, ale nie zostały niestety dodatkowo wyprofilowane – pomimo tego, pisze się na NP900X3A szybko i wygodnie. Klawisze dają wyczuwalny opór, a skok jest średni. Warto też wspomnieć o tym, że klawiatura jest podświetlana (10 stopni), co oznacza olbrzymie ułatwienie dla osób często piszących w nocy lub w kiepskich warunkach oświetleniowych.

Samsung NP900X3A / fot. mobiManiaK.pl

Gładzik jest duży i zrobiony na podobieństwo komputerów mobilnych Apple, w których przyciski zintegrowane są z płytką dotykową. Całość działa sprawnie i jest godna pochwały – powierzchnia gładzika jest przyjemna w dotyku, a czułość zadowalająca. Nie brakuje również możliwości skonfigurowania touchpada pod swoje potrzeby czy wsparcia dla multi-dotyku.

Samsung NP900X3A / fot. mobiManiaK.pl

Wyposażenie jest przyzwoite, choć skromne

Niewątpliwie jednym z najdroższych elementów wyposażenia maszyny Samsunga jest dysk SSD, którego pojemność wynosi 128 GB. To bardzo dobry model, którego wysoka wydajność przebija możliwości wielu innych dysków, obecnych w najnowszych Ultrabookach.

Wydajność dysku SSD w Samsungu NP900X3A / fot. mobiManiaK.pl

Wszystkie wyprowadzone na obudowę złącza pochowane są za ciekawie zaprojektowanymi osłonami – to bardzo dobry pomysł, bowiem nie tylko utrudnia to dostęp brudu do wnętrza komputera, a do tego nie zaburza eleganckiej i smukłej sylwetki notebooka. Niestety, ilość dostępnych portów jest niewielka – znajdziemy tutaj tylko 2 gniazda USB (jedno w standardzie 2.0 i jedno 3.0, na szczęście jest funkcja ładowania zewnętrznych urządzeń), złącze HDMI w wersji mini (aby z niego skorzystać konieczny będzie specjalny kabel lub łącznik), combo mikrofon/słuchawki oraz czytnik kart MicroSD.

Dostępne złącza w Samsungu NP900X3A / fot. mobiManiaK.pl

Dostępne złącza w Samsungu NP900X3A / fot. mobiManiaK.pl

Z interfejsów komunikacyjnych w NP900X3A znalazł się moduł WiFi w standardzie b/g/n i Bluetooth 3.0. Z myślą o miłośnikach wideo-rozmów, producent zainstalował kamerkę internetową o rozdzielczości 1,3 Mpix, która nie odbiega (podobnie jak mikrofon) od rynkowych standardów. Ciekawie prezentują się za to głośniki stereo (1,5 W x 2) ze wsparciem dla technologii SRS 3D Sound Effect – choć muzyki na nich raczej nie posłuchamy (basy są płaskie, a dźwięk lekko przytłumiony), to do okazyjnego oglądania filmów są jak znalazł.

A jak z wydajnością?

Czas przyjrzeć się bliżej wydajności Series 9, w końcu płacąc za komputer niebagatelną sumkę ponad 4500 zł, spodziewać chcielibyśmy się czegoś sensownego. Producent postawił na kombinację procesora Intel Core i5-2537M o taktowaniu 1,40 GHz (platforma Sandy Bridge), GPU Intel HD Graphics 3000 i 4 GB pamięci RAM DDR3. Całość sprawdza się w praktyce dobrze, ale nie na tyle (nawet przy uwzględnieniu opcji Turbo Boost i tymczasowego podniesienia taktowania procesora do 2,3 GHz), by móc konkurować z Ultrabookami pokroju Lenovo U300s czy Toshiby Portege Z830

Według oceny systemu Windows 7, sprzęt zasługuje na 4,6 pkt – poniżej znajdziecie szczegółowe wyniki dla tego, oraz trzech innych popularnych benchmarków: Nova Bench, PC Mark 7 i PC Mark Vintage.

Benchmarki dla Samsunga NP900X3A / fot. mobiManiaK.pl

Super smukły NP900X3A nie jest maszyną dla zapalonych graczy – wydajność komputera w grach jest niska, niższa nawet niż w wypadku wspomnianych powyżej Ultrabooków. Zintegrowana karta Intela poprawnie radzi sobie z odtwarzaniem filmów czy rozmaitymi aplikacjami (w tym również z programami do obróbki obrazu), ale już przy zaawansowanych tytułach, takich jak Brink czy Deus Ex: Human Revolution nie ma co liczyć na płynną rozgrywkę. W syntetycznym teście CineBench sprzęt uzyskał wynik 6,83 fps.

Benchmarki dla Samsunga NP900X3A / fot. mobiManiaK.pl

Czas na podsumowanie

Samsung NP900X3A to sprzęt, który ciężko jednoznacznie ocenić. Z jednej strony świetnie zaprojektowany, stylistycznie bez zarzutu, a do tego bardzo poręczny i łatwy w transporcie. Z drugiej, pod względem wydajności ustępuje wielu Ultrabookom, z którymi rywalizuje w tym samym segmencie cenowym.

Czy warto zainwestować w tą maszynę? Tak, jeśli szukacie stylowego komputera mobilnego, jeśli liczy się dla Was bardzo dobry ekran i jeśli potrzebujecie notebooka, na którym można pracować w drodze, bez względu na porę dnia lub nocy. Jeżeli jednak potrzebny jest Wam przede wszystkim sprzęt wydajny, znajdziecie lepsze alternatywy.

ZALETY
 
  • Matowa matryca o dobrych parametrach;
  • Smukły i stylowy;
  • Cichy system chłodzenia;
  • Bardzo wydajny dysk twardy;
  • Podświetlana i wygodna klawiatura;
  • Ciekawie pomyślane osłony portów.
 
WADY
 
  • Połyskliwe elementy obudowy generują niechciane refleksy
  • Skrzypienie zawiasów;
  • Obudowa podatna na odciski palców;
  • Komputer ma tendencję do nagrzewania się pod obciążeniem;
  • Brak modemu 3G;
  • Słaby wybór portów;
  • Pod względem wydajności ustępuje Ultrabookom;
  • Wysoka cena.
 
 

 

Ocena

Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 5 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 3 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 5 jest notą najwyższą. Wszystkie oceny cząstkowe są sumowane, a ich średnia stanowi ocenę całkowitą.

Składowe
Ocena cząstkowa
Ocena całkowita
     
Budowa i wyposażenie
  • Jakość wykonania
  • Ekran
  • Wygląd
  • Klawiatura/touchpad
  • Wyposażenie
 
  • 4.5
  • 4.5
  • 4.5
  • 4.5
  • 3.0
4.2
     
Funkcjonalność
  • Wydajność w grach
  • Wydajność w aplikacjach
  • Kultura pracy
  • Żywotność baterii
  • Mobilność
 
  • 1.0
  • 3.5
  • 3.5
  • 3.0
  • 4.0
3.1
     
     
Ocena końcowa
 
3.65
     

 

Werdykt maniaKa

   
Ten sprzęt jest dla Ciebie jeśli…
Ten sprzęt nie jest dla Ciebie jeśli…


  • …szukasz maszyny, która wyróżnia się z tłumu;
  • …ważny jest dla Ciebie dobry ekran.
  • …niezbędny jest Ci zintegrowany modem 3G;
  • …skromna liczba portów jest dla Ciebie nie do przyjęcia.
 
 

 

Ceny w sklepach

Samsung NP900X3A

od: 4.999 zł »

Samsung Series 9

od: 4.999 zł »

Szymon Marcjanek

Komentarze

  • Ciągle go używam, poza gniazdem zasilania nic się do tej pory nie "sypnęło" ale uszkodzenie gniazda zas. w Samsungach to pewnie z 90% wszystkich usterek.

  • skoro ekran ma przekątną 13,3", nie może być w nim matryca LTN154P1-LO3 jak podaje autor gdyż już sam numer 134 świadczy o wielkości 15,4"

  • PS. Podając indeks wydajności wypadałoby podać składniki:
    Procesor 6,2
    Pamięć 5,9
    Grafika 4,5
    Grafika w grach 5,7
    Dysk twardy 7,4

    Kopiowanie to czysta przyjemność, tak samo jak praca na nim, a grafika daje radę - fakt: nie jest do grania ;)

  • Wymarzony w chwili publikacji pierwszych materiałów o nim, zakupiony w listopadzie ubiegłego roku, po pół roku użytkowania - chyba żadnego 'ale' ... ekran - bajka, podświetlenie klawiatury, mobilność - spełnia wszystkie założenia stawiane przed zakupem.

    Co do zastrzeżeń z artykułu - nagrzewanie "(kanały wentylacyjne umieszczono w zasadzie tylko w spodniej części obudowy)" wcale nie jest od spodu tylko w zawiasie - wyczuwalne na klawiaturze było może kilka razy odkąd go mam, odciski na powierzchni usuwa się jednym pociągnięciem chusteczki higienicznej na przykład, a duraluminium wygląda świetnie ;)

    Pierwsze obawy - ilość portów szczególnie USB - były bezpodstawne - i tak najczęściej do komunikacji służy BT ;)

  • @tomacher: faktycznie użyłem niefortunnego skrótu myślowego. W komentowanym zdaniu uściśliłem sformułowanie: "...gorzej wypada odwzorowanie barw, które sprawiają wrażenie przejaskrawionych, co może przeszkadzać...". Pozdrawiam

  • Mylenie pojęć: kontrast to relacja jasności bieli i do jasności czerni. Odwzorowanie kolorów być może ten Samsung miał kiepskie, ale odwzorowanie to nie to samo co nasycenie. Pozdrawiam również

  • Co za bzdura: "Nieco gorzej wypada odwzorowanie barw, które są zbyt mocno nasycone, co może przeszkadzać tym mobiManiaKom, którzy szukają sprzętu do pracy z materiałem zdjęciowym."

    Większość notebooków o niskiej jakości matryc ma przestrzeń barwną ok. 40-45% palety AdobeRGB, ten model matrycy w Samsungu ma 60%, monitory stacjonarne mają 72% AdobeRGB to ok. 100% sRGB, a wy twierdzicie, że kolory są zbyt mocno nasycone?? :D haha, a widzieliście kiedyś Thinkpada W520 z matrycą która ma 95% NTSC? tam można powiedzieć, że są przesycone, w porównaniu do sRGB, ale bliskie temu, jakie naprawdę powinny być

  • @krytyx: z racji popularności tego konkretnego modelu - coraz częściej gości on w katalogach promocyjnych, co przekłada się na zainteresowanie ze strony naszych CzytelniKów. Pozdrawiam