Zamierzając nabyć nowe urządzenie mobilne stajemy przed trudnym wyborem – zdecydować się na notebooka, netbooka a może na tablet? Znając ten dylemat z własnej perspektywy, postanowiłem przygotować dla Was poradnik, z pomocą którego łatwo i szybko podejmiecie najlepszą decyzję.
Na co się zdecydować? Na mocnego i wydajnego notebooka, czy małego i poręcznego netbooka? A może pójść z duchem czasu i zgodnie z panującą modą stać się właścicielem tabletu? Postaram się porównać urządzenia w kilku kategoriach – dzięki niemu będziecie mogli sprawdzić, jak dane urządzenie sprawuje się w codziennych czynnościach.
Spis treści
Wymiary / waga
To dla jednych istotna, a dla innych mniej ważna kwestia. W kategorii tej najgorzej wypadają laptopy (nie mówię tu o ultrabookach). Niestety są one zazwyczaj duże i przez to swoje ważą. Trochę lepiej sytuacja wygląda w przypadku netbooków. Mniejsze i lżejsze od „większych braci”, nie będą dla nas szczególnym obciążeniem, gdy wrzucimy je do plecaka, czy torby. Tablety oznaczają jeszcze większą mobilność. Są mniejsze od klasycznych komputerów przenośnych (zazwyczaj posiadają ekran o przekątnej od 7″ do 10.1″) a co za tym idzie – dużo lżejsze. Wyróżnić można je też za smukłość, co sprawi, że nie zajmą zbyt wiele miejsca w naszym bagażu. W tej kategorii ciężko o lepszego lidera.
Jakość wyświetlanego obrazu
To trudna do rozwiązania kwestia. Istnieje tu bowiem duża rozpiętość pomiędzy tańszymi, a droższymi urządzeniami. Dotyczy to wszystkich trzech kategorii sprzętu. Skupmy się jednak na tym, co w nich najlepsze. Droższe urządzenia oferują nam zazwyczaj rozdzielczość sięgającą Full HD (a w wypadku najnowszego sprzętu Apple – iPada i MacBooka – nawet wyższą). Oznacza to lepsze odwzorowanie wyświetlanych detali. Nabywcy tańszych urządzeń będą musieli zadowolić się nieco gorszymi parametrami obrazu. Coraz częściej jednak, mimo, nie najwyższej rozdzielczości (1 366 x 768 pikseli w przypadku notebooków oraz 800 x 480 pikseli w przypadku tabletów) możemy spotkać w urządzeniach tego typu matryce IPS, które są bardzo cenione. Trudno tu wybrać jakiegoś zdecydowanego faworyta. Pozostaje więc kulturalny remis.
Wygoda pisania / funkcjonalność
Większość z nas używa urządzeń mobilnych w pracy. Przyjrzyjmy się więc i temu aspektowi ich funkcjonowania. Zacznijmy od notebooków – dzięki lepszym od swoich dwóch konkurentów parametrom, dużo lepiej sprawdzają się, gdy musimy korzystać w pracy z zaawansowanych, zasobożernych aplikacji (jak rozbudowane edytory wideo, programy do obróbki muzyki, grafiki, czy różnorakich multimedialnych projektów).
W wypadku jednak mniej rozbudowanych edytorów plików Office czy programów do obróbki multimediów, netbooki i tablety także się sprawdzają. I tu warto poświęcić trochę uwagi tym ostatnim. Wiele osób narzeka, że aplikacje Androida nie dorównują funkcjonalnością tym z Windows. Jest w tym nieco prawdy. Jednak na horyzoncie mamy nadchodzącą wielkimi krokami „ósemkę”, która moim zdaniem ma szansę zatrzeć różnice funkcjonalności między tabletami a komputerami (macie oczywiście prawo mieć inne zdanie i się ze mną nie zgadzać).
Często słyszy się również głosy, że na tabletach niewygodnie się pisze za pomocą klawiatury ekranowej – ale przecież wielu producentów dedykuje urządzeniom tego typu specjalne stacje dokujące, wyposażone w klawiaturę sprzętową. Istnieją także modele etui z dołączoną zewnętrzną klawiaturą.
Przeglądanie internetu
W dzisiejszych czasach internet towarzyszy nam na każdym kroku. Otacza nas coraz więcej hot-spotów, z którymi możemy łączyć się dzięki modułom WiFi, wiele osób inwestuje także w mobilne modemy oferowane przez operatorów sieci komórkowych. Które urządzenie da nam największą wygodę w przeglądaniu zasobów sieci? Tu mamy do czynienia z ciekawą rywalizacją.
Teoretycznie ze względu na duży ekran, wygodnie można przeglądać strony internetowe za pomocą notebooka. Jednakże nie wszędzie zabieramy ze sobą urządzenie o takich rozmiarach. Tu przydają się netbooki i tablety. Owszem, posiadają mniejsze wyświetlacze, jednak charakteryzują się większą mobilnością. 😉 A mały ekran wcale nie przeszkadza w tym przypadku (komfort mniejszy, ale znośny). Przy wyborze tabletu warto sprawdzić, czy dane urządzenie obsługuje zewnętrzne modemy 3G. To bardzo się przydaje, gdy nie mamy dostępu do sieci przez WiFi. Wszystkie urządzenia wyposażone są już praktycznie standardowo w kamerę do wideorozmów. Podsumowując – ze względu na duży ekran punkt dla notebooka (wygoda przeglądania). Pod względem mobilności – triumf netbooka i tabletu.
Multimedia
Czas przejść do bardzo ważnej kwestii, jaką są multimedia. Zarówno notebooki, netbooki, jak i tablety, umożliwiają bardzo wygodny dostęp do nich. Możemy obejrzeć ulubiony film, przejrzeć zdjęcia z wakacji, odpalić YouTube, czy muzykę. Note- i netbooki oferują nam więcej pamięci wewnętrznej niż tablet. Ten jednak nadrabia to praktycznością. Bo czy wygodniej będzie nam zasiąść w fotelu i mocować się z nieporęcznym note- lub netbookiem? Czy może rozłożyć w nim wygodnie wieczorem „zwłoki” z tabletem w ręku? Ja zdecydowanie wybieram to drugie. Pamiętajmy, że tablety nie są słabiakami i w większości oferują nam parametry, jakie kilka lat temu były zarezerwowane dla komputerów. Granica między tymi urządzeniami zapewne w przyszłości się zatrze. Tu znów remis z lekkim wskazaniem na tablet, jeśli ważna jest dla nas wygoda.
Gry
Nie ukrywajmy – potężne, gamingowe notebooki nie dadzą w tej kategorii szans konkurentom. Doskonałego hardware mogą im oni tylko pozazdrościć. Netbooki ze względu na stosowane w nich często słabe, zintegrowane układy graficzne nie nadają się do grania. Z resztą urządzenia tego typu nie zostały opracowane z myślą o takich zastosowaniach. Jak cała sytuacja odnosi się do tabletów? Co prawda możemy pobrać z marketów rozmaite gry, jednak najczęściej są to proste tytuły pokroju Angry Birds. Budżetowe tablety nie udźwigną zaawansowanych produkcji. A droższe modele? Hmm… Jeśli przyjemnością jest dla Was po raz kolejny przechodzenie GTA3, czy pierwszego Max Payne, w dodatku za pomocą niewygodnych przycisków ekranowych, to dobrze. Mnie jednak to nie satysfakcjonuje. Nie oszukujmy się – netbooki i tablety nie zostały stworzone dla rozbudowanych produkcji o porażającej grafice i skomplikowanym sterowaniu.
Jaki komputer wybrać?
Po krótkim przeglądzie i porównaniu najważniejszych urządzeń czas na krótkie podsumowanie. Pora odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki sprzęt jest dla nas najlepszy. Wybierzemy więc…
Notebooki
Wybierzemy go, jeśli nie jesteśmy ultramobilni i nie podróżujemy aż tyle, by transport był dla nas problemem. To także oczywisty wybór jeśli potrzebujemy urządzenia, które obsłuży skomplikowane programy z których korzystamy w pracy i jeśli po powrocie do domu lubimy się zrelaksować grając w ulubioną grę. Zaoferuje nam on też dużą ilość pamięci wewnętrznej oraz wygodne przeglądanie multimediów i zasobów internetu na dużym, dobrej jakości ekranie.
Netbooki
To dobry wybór, jeśli chcemy koniecznie posiadać komputer, jednak nie gramy już w gry i nie potrzebujemy multimedialnego potwora. Można łatwo zabrać go ze sobą w podróż dzięki niewielkim rozmiarom. Ale czy urządzenia takie mają jeszcze rację bytu i przebicia? Wydaje się, że nie. Powoli odchodzą one w niepamięć ponieważ dużo więcej oferują nam…
Tablety
Są one doskonałym uzupełnieniem notebooków. Są poręczne, wygodne, intuicyjne w obsłudze. Dzięki nim możemy zabrać ze sobą nasze multimedia wszędzie. Możemy zarówno stworzyć w nich dokumenty pakietu Office, edytować zdjęcia i wideo, czy pograć w proste gry. Tańsze modele są dostępne za rozsądne pieniądze (można nabyć je dużo taniej, niż komputer). Obowiązkowa pozycja dla wszystkich ceniących sobie wysoką mobilność.
Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi łatwiej będzie Wam zdecydować który typ urządzenia najbardziej odpowiada Waszym potrzebom. Jeśli szukacie informacji na temat konkretnych modeli urządzeń – koniecznie monitorujcie nasze serwisy.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Najlepiej nie szukać kompromisu 😉 Oczywiście nie każdemu odpowiada takie podejście (z różnych powodów), ja jednak lubię mieć kilka urządzeń dedykowanych do różnych zadań. I tak:
1) Komputer stacjonarny z monitorem 24″ w biurze.
2) W miarę wydajny laptop (i5, 6GB RAM) w domu podpięty także do monitora 24″ + klawiatura zewnętrzna i mysz – do pracy i czasem rozrywki.
3) Tablet do oglądania filmów w łóżku, czasem do pogrania z dziećmi, czasem do netu, zawsze na wyjazdy.
4) Zewnętrzny dysk sieciowy z plikami, na których pracuję i bawię się.
I tyle.
Może wygląda to „bogato”, ale to tylko pozory. Dzisiaj te wszystkie elementy można mieć za cenę mojego pierwszego kompa, albo i taniej.
Zatem preferuję kilka urządzeń w rozsądnej cenie, niż jednego smoka za kilka tysięcy.
Wygoda pracy i rozrywki – idealna.
Powyzszy test/opis moim zdaniem jest zbyt tendencyjny w kierunku tabletu ktory na dzis w modelach z niska cena jest tylko do ograniczonych zastosowacn ( film i troche internetu )
Trzeba zachowac zdrowy rozsadek i nie przeplacac. Obecnie lapka kupilem w bardzo przystepnej cenie. Lenovo za swoje S300 niechce duzo, a parametry nie sa dostepne w tej klasie cenowej u konkurencji
Teraz jest naprawdę spory wybór można mieć i laptopa i tablet jedno nie wyklucza drugiego a wręcz przeciwnie moim zdaniem się uzupełnia. Teraz to nie majątek i każdy może sobie pozwolić na to.