Copyright © mobiManiaK.pl wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści. |
Największa sieć blogów Nowych Technologii techManiaK.PL CATALIST s.c., ul. Krowoderskich Zuchów 17/12, 31-271 Kraków 853 queries. 0,178, 0.177 (0,178) (79059465, D3dgg6hDh43) |
mój wyłącznie subiektywny punkt widzenia, oparty na wieloletniej współpracy (? chyba nie właściwe słowo….) z produktami microsoftu, pozwala mi na stwierdzenia bardzo dobitnego stanowiska, a mianowicie: tak, mam upośledzenie względem windowsów 😉
osobiście czekam dość wytrwale na open betę Jolicloud’a, dawno nie widziałem już tak ładnie zaprojektowany interface, łączący prostotę i przejrzystość ze stylowym i przyjemnymi dla oka konturami. jądro ubuntu na pewno się sprawdzi do codziennego użytku, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę modyfikację dla lepszej obsługi m.in flash’a, adobe air, gears’ów czy wine’a…
… już nie mogę się doczekać bazgrania paluchami po ekranie ^^
brak konsekwencji w artykułach.. albo windows jest super i ma niezastąpione programy („nie oszukujmy się” ;)), albo nie..
Zdecydowanie ma, ale nie ja jestem autorem tego wpisu, a chyba o mnie mówisz 😀
Nie wiem kto dopuscil ten tekst do publikacji, ale jak mozna pisac srodowisko Enterlightment? Blagam. Skoro ktos ma problemy z angielskim to niech nie pisze.
Enlightenment
Trafna uwaga, niestety przejęzyczenia się zdarzają. Taki chochlik redakcyjny…
Wzięło mnie, aby OpenGEU przetestować na desktopie. Ciekawe, jak to się buja na niesłabym blaszaku 🙂
a ja się pytam, gdzie byli rodzice?!
Po co mi linuxowa alternatywa, skoro seryjne XP jest mi znane na wylot, lubiane, sprawne (BSODy? komercja? nie w moim NC10. Do tego mam wsio za friko albo na specjalnych licencjach z gazet). Chociaż przyznaję, że ciekawi mnie Ubuntu Netbook Remix ale tylko jako ciekawostka a nie system codziennego użytku. Mam swoje windowsowe nawyki i nie chce mi się ich zmieniać. Co z tego że te czy inne distro być może ma lepsze to czy śmo. XP mam sprawdzone i użytkowane bezproblemowo, bez kombinowania jak co wykonać, żeby zadziałało. Działa wszystko.
szuman: Bardzo dobrze, przynajmniej gdy ja testowałem nie miałem z nim problemów. Jeżeli interesuje Cię inne ciekawe distro do testów to warto zapoznać się także z SymphonyOne, bazującym na Debianie i Ubuntu oraz wykorzystującym (nie tak imponujące jak Enlightenment) środowisko Mezzo. Bo jak mniemam najnowsze KDE4.x znasz.
tu link do strony projektu:
http://symp…s.com/cms/
klimek: nikt Cię nie namawia do przesiadki na linuxa. Na desktopie Vistę też mam za darmo a i tak do pracy wykorzystuję Mandrivę. Kwestia gusty i upodobań. Dla mnie na netbooku, ze względu bezpieczeństwa oraz oszczędności zasobów komputera i kasy na antywirusach i antyspyware’ach, zawsze linux będzie numerem jeden.
klimek: czyli nikt nie ma prawa pisać o alternatywach dla windowsa? dla mnie to akurat windows jest alternatywą dla linuksa (tą gorszą). kwestia siedzenia
Najpoważniejszym argumentem przeciwko Windows XP jest fakt, że system ten odchodzi do lamusa. Nie będzie aktualizowany, nie będzie poprawek bezpieczeństwa, skończy się rozwijanie programów. Prawdopodobnie pociągnie jeszcze kilka lat, ale wszyscy ci, którzy są tak bardzo do niego przyzwyczajeni prędzej czy później będą musieli się przesiąść na coś innego.
Ból przesiadki na Windows Vista lub 7 jest taki sam jak przesiadki na Linuxa. Dlatego, moim zdaniem, im szybsza decyzja przesiadki tym lepiej. Osobiście używałem przez 7 lat XP, a od roku używam Ubuntu i Arch Linuxa. Wbrew pozorom nie jest to takie straszne. Koniec końców wszystko jest tylko i wyłącznie kwestią przyzwyczajeń. A ja nie zamierzam być dojonym z kasy na kolejne cudaczne wersje systemu, który jest wciskany na siłę.
Linux dodatkowo oferuje stabilność w sensie rozwoju. Nikt nie będzie w nim robił takich rewolucji jak Microsoft z XP i Vistą. A jeżeli ktoś zrobi w danej dystrybucji, to zawsze można wybrać dowolną inną, bardziej konserwatywną. Poznanie jednej dystrybucji pozwala na bezbolesne przesiadki i optymistyczne spoglądanie w przyszłość.
@klimek: Ja też mam swoje Linuksowe nawyki i nie chce mi się przechodzić na Windows. Należy jednak zwróćić uwagę, że system powinien działać po uruchomieniu, a to musi zapewnić producent latpopa/podzespołu. Wynika z tego, że warto przy wyborze komputera wybrać także system(każdy się czymś różni, a producent dorzuca tylko jeden).
klimek: Dlaczego warto miec na netbooku Linuksa:
1. optymalizacja – Linux bedzie oszczedniej zarzadzal twoja bateria
2. jest wydajniejszy – co znowu przeklada sie na oszednosc baterii
Czy lubisz XP czy nie, M$ to nie obchodzi:) ten system nie bedzie juz wspierany, to zywy trup..
GNOME obsluga i wygoda bardzo nieznacznie rozni sie od XP. Jedyne co moze byc rozne to sposob instalacji oprogramowania. Ale co tak naprawde za programy potrzebujesz na netbooku? To sprzet stworzony do przegladania sieci (wbudowane), IM (wbudowane oprocz skype), pakietu biurowego (wbudowane), filmy muzyka (kodek sciagja sie same przy probie odtworzenia danej tresci oprocz w32codecs ktore sa w repozytorium medibuntu) i to by bylo na tyle:)
Ale doceniam twoja szczerość i rozumiem twoje stanowisko. Znam dobrze XP i nie chce mi sie uczyc linuksa. Przynajmniej nie siedzisz i nie siejesz FUDu o niedzialajacym sprzecie trudnosciach braku aplikacji i innych pierdolach ktore sa czesto czystym klamstwem lub bazuja na pol i cwierc prawdach.
Jezeli to ze twoj netbook z linuksem bedzie dzialac szybciej, dluzej na baterii i system oraz oprogramowanie bedzie ciagle ulepszane, latane i rozwijane nie przekonuje cie do przesiadki to trudno. Masz prawo dokonac takiego wyboru i trzeba go uszanowac.
@km: Nie zauważasz jednej kwestii: Marketing. Microsoft ma bardzo dobry, a do tego jest zdolny do nielegalnych zagrań, które nie zostaną ujawnione z powodu tajemnicy przedsiębiorstwa i specjalnych umów. Wystarczy tylko śledzić procesy w sprawie MS, aby się przekonać: choćby wytrybienie BeOS-a czy popsucie IE. To tylko jedne z wielu zagrywek. W dodatku MS potrafi świetnie manipulować opinią publiczną – choćby ostatnia sprawa przed KE w sprawie IE. Wniosek jest jeden. Mimo że ludzie będą się bać przechodzić na coś innego, to Microsoft i tak ich do tego tak czy inaczej zmusi. Zresztą, to ludzie obecnie wolą siedzieć na dziurawym Windows XP niż systemie operacyjnym.
Przesiadłem się jeszcze na PC-cie coś z 6 lat temu (czystym przypadkiem, tenże przypadek zmusił mnie do używania linuksa przez kilka dni, co okazało się zbawienne). Obecnie mam laptopa i nowego PC, oczywiście tylko i wyłącznie linuks – nigdy więcej windowsa!
A ja 1,5 roku temu przesiadłem się na MAC OS X i bardzo go sobię cenię za stabilność, prostotę obsługi, ciekawe aplikacje, a dodatkowo za ładny i przejrzysty wygląd.
Pozdrawiam
Piotr: Bardzo dopracowany jest OS X ale niestety nie można za dużo w nim zmienić i to jego jedyny poważny minus według mnie. Niemniej chyba każdy kto go używał choć przez chwile jest bardzo zadowolony.
Obok linuxów, mac os x innymi świetnymi unixopochodnymi systemami są: PC-BSD (dynamicznie rozwijane) i Desktop-BSD (lecz projekt ten może zostać wkrótce porzucony, z powodu braku programistów), bo FreeBSD jest niestety zbyt skomplikowane dla mnie.
siedzę na Linuksie, nawet w pracy 80% to Linux Opensuse i na pewno nie będzie powrotu do windowsa. Linux jest dużo lepszy.
[…] I tu na dłużej zatrzymam się przy kwestii wyboru systemu. Obecnie głównym systemem jest XP a niedługo ma go podobno zastąpić Windows 7. Jednak czemu mamy się ograniczać 🙂 Co jak co ale ograniczony wachlarz zastosowań netbooków ułatwia wręcz przyzwyczajenie się do systemów z rodziny Linux. Ponieważ i gry i zaawansowane aplikacje odpadają i zostaje podstawowa multimedialno/biurowa potrzeba funkcjonalności tym łatwiej pogodzić się z pewnymi ograniczeniami Linuxa. Polecam ciekawy przegląd takich mobilnych dystrybucji na mobilmaniaku. […]