Dające szybki dostęp do przeglądarki internetowej, błyskawicznie uruchamiające się i co najważniejsze nie wymagające oczekiwania na załadowanie się Windowsa środowiska, stają się coraz bardziej popularne. Jednak, korzystanie z instant on wiązało się nieodłącznie z przymusem kupienia sprzętu z fabrycznie instalowanym systemem (Splashtop) lub wydania pieniędzy na licencje do komercyjnych produktów (Hyperspace, Presto). Na szczęście, dzięki xPUD, każdy na dowolnym sprzęcie będzie mógł mieć swój ekspresowy OS.
Co prawda, bazujący na jądrze linuxa projekt azjatyckich programistów, swoją premierę miał już jakiś czas temu, lecz dopiero teraz, w wrsji 0.9, stał się on w pełni funkcjonalny.
xPUD w formie windowsowego instalatora w ciągu, kilku sekund montuje się na dysku i jego wybór staje się dostępny zaraz po ponownym uruchomieniu systemu. Po włączeniu środowiska (czyli po niecałych 10s od kliknięcia na nie w panelu wybierania systemu), naszym oczom ukazuje się prosty interfejs, podzielony na cztery sekcje: Home, Menu z programami (Mozilla Firefox, prosty edytor tekstu Leafpad, klient bittorrent – Transmission, Mplayer oraz przeglądarka gpicview), File (służący do zarządzania zawartością dysku) i panel ustawień (Settings). Najnowsze xPUD 0.9 jeszcze lepiej radzi sobie z kartami sieciowymi i dźwiękowymi, niż poprzednia wersja, którą testowałem. Do tego wszystko chodzi bardzo szybko i sprawnie.
Po instalacji mamy możliwość ściągnięcia i instalacji dodatkowego (w tym zamkniętego) oprogramowania (m.in. Adobe Flash Player, Skype czy paczki kodeków) oraz sterowników jeżeli, któreś z urządzeń nie zostanie prawidłowo wykryte.
Na dzień dzisiejszy nie posiadamy jeszcze możliwości płynnego przejścia z tego środowiska do Windowsa, ale zapewne wraz z wejściem projektu w fazę 1.0 i ta funkcja zostanie dodana.
Obraz iso płyty z xPUD lub gotowy instalator pod Windowsa (oba zajmują niewiele ponad 50MB) oraz instrukcję znajdziecie na stronie domowej projektu.
Źródło: xpud
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.