Testowaliśmy dla Was już kilka przenośnych dysków. Także z USB 3.0, takich jak stylowy Freecom Mobile Drive XXS 3.0 Leather 500GB. Dzisiaj przyjdzie nam zmierzyć się z wyścigowym dyskiem Formuły 1
Spis treści
Verbatim GT SuperSpeed USB 3.0 już na pierwszy rzut oka podkreśla swoją najważniejszą cechę – czyli szybkość. Wygląd dysku zainspirowany został szybkimi i pięknymi samochodami wyścigowymi. Jeżeli od zawsze marzył Ci się Ford Mustang GT, możesz go teraz mieć u siebie na biurku. Dwa białe pasy biegnące przez pięknie wypolerowaną, piekielnie czerwoną maskę i duże, święcące światła stop z tyłu urządzenia wprawią każdego techManiaKa w zachwyt.
Dysk jest lekki, pojemny i elegancki. Przy wymiarach 195 mm x 121 mm x 33 mm i wadze 151 g (z kablem 178g) GT SuperSpeed doskonale sprawdzi się w podróży i w pracy. Dla dysku 1TB producent podaje wagę 205g. Plastik jest elegancki, pomalowany na wysoki połysk. Białe pasy nie są namalowane na obudowie jak logo „Verbatim” a „zatopione ” jako osobny element plastikowy. Nie powinny się więc „ścierać” z czasem. Od spodu znajdziemy gumowe podstawki, niwelujące drgania i zapobiegające ześlizgnięciu się dysku z blatu biurka.
Czy stylizowany na bolid wyścigowy dysk zachwyci nas swoimi osiągami?
Dysk twardy GT SuperSpeed jest zasilany z magistrali USB 3.0 i do pracy nie wymaga zewnętrznego zasilacza. Jest on sformatowany w systemie FAT32, można więc z niego korzystać w systemach Windows i Mac OS.
GT SuperSpeed USB 3.0 jest wyposażony w pakiet zainstalowanego oprogramowania. Oprogramowanie w zestawie: Nero Backup, Green Button Energy Saving oraz oprogramowanie do formatowania i instrukcje obsługi.
Dysk przenośny Verbatim dużo nam obiecuje swoją sportową sylwetką. Niestety na pokładzie znajdziemy dysk o prędkości obrotowej 5400 obr./min. Trochę szkoda, że nie 7200 obr./min co przy połączeniu z interface USB 3.0 powinno znacznie poprawić komfort korzystania z niego. Może powinniśmy się wkrótce spodziewać modelu Ferrari?
Dysk był testowany programem CrystalDiskMark. To niewielki benchmark do testowania wydajności dysków twardych, który na podstawie testów sekwencyjnych i losowych operacji zapisu\odczytu danych na nośniku potrafi dokonać pomiaru jego prędkości. Należy zwrócić uwagę głównie na wyniki w wierszu „Seq” czyli Sequential Read/Write Test (Block Size = 1024KB).
W naszym teście uzyskaliśmy prędkość zapisu i odczytu sekwencyjnego na poziomie 115 MB/s przez port USB 3.0 co jest wynikiem bardzo dobrym. Po podłączeniu do portu USB 2.0 przez ograniczenie tego portu wartości są dużo niższe, czyli zapis: 28 MB/s i odczyt 36 MB/s. Dla losowego zapisu bloków danych różnice te nie były tak duże, jednak cały czas przewaga interface 3.0 jest prawie dwukrotna.
Za pomocą oprogramowania CrystalDiscInfo możemy dowiedzieć się co „siedzi” w środku tej połyskującej, sportowej obudowy. Bo jak wiadomo silnik w sportowym aucie jest najważniejszy. Jest to 2,5 calowy dysk Toshiba MQ01ABD050 500GB o prędkości 5400 obr./min, wspomagany przez bufor pamięci podręcznej o wielkości 8MB i oczywiście interface USB 3.0.
Model GT SuperSpeed nie należy do tanich, jak przystało na wersję sportową, ale nie jest również niezwykle drogi. VERBATIM GT SUPERSPEED 500 GB CZERWONY USB 3.0 znajdziesz w Ceneo od 229 zł (3 sklepy).
Średnia cena 1GB powierzchni dla tego modelu kształtuje się na poziomie 60 groszy. Dla porównania, 1GB dla podobnych, popularnych zewnętrznych dysków 2,5 calowych o pojemności 500GB można mieć dzisiaj w granicach 50 gr. Różnica jest na tyle nieduża, że moim zdaniem rekompensuje niezwykle sportowe doznania wizualne.
Verbatim GT SuperSpeed 500GB USB 3.0 jest piękny. Na pewno nie można mu odmówić sportowego charakteru, lakieru na błysk i rozgrzewających krew białych pasów. Do tego jest szybki i przyjemny w użyciu. Moim zdaniem warto za niego zapłacić trochę więcej niż za zwykły „codzienny” dysk, żeby poczuć odrobinę luksusu. Zazdrosne spojrzenia kolegów w pracy… bezcenne. Nie mówiąc już o koleżankach, które klasycznemu modelowi GT nie będą w stanie się oprzeć. Do tego wszystkiego wydajność na bardzo dobrym poziomie, dysk nie zawiedzie nas osiągami, godnie wykorzystując USB 3.0.
ZALETY
WADY
|
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Komentarze
ten czerwony polonez obok dysku trochę psuje wizje prędkości.. :P