ASUS UX21A to nieduży Ultrabook, który wydaje się być idealną odpowiedzią na potrzeby mobiManiaKów szukających ultra mobilnego, a jednocześnie stylowego notebooka do pracy. Wyposażony w wydajny procesor i matowy, 11,6-calowy ekran o rozdzielczości Full HD, najnowszy przedstawiciel serii Zenbook Prime jest bardzo sensownym uzupełnieniem linii produktowej tajwańskiego koncernu.
Spis treści
Czy faktycznie projektantom ASUS-a udało się opracować produkt doskonały? Odpowiedź na to pytania znajdziecie w dalszej części maniaKalnej recenzji. Poznajcie naszą opinię na temat UX21A.
Wideo recenzja ASUS UX21A
Budowa / jakość wykonania
UX21A prezentuje się znakomicie.
Od czasu premiery pierwszych maszyn z linii Zenbook Prime, tajwański producent konsekwentnie ujednolicił stylistykę ultra mobilnych laptopów i tabletów. UX21E mierzy zaledwie 9 mm grubości – przy wadze 1,1 kg otrzymujemy zatem wyjątkowo smukły, lekki i kompaktowy sprzęt, który z powodzeniem zmieści się w każdej torbie czy aktówce. Skonstruowana ze stopu aluminium obudowa typu unibody jest świetnie spasowana – pod względem jakości wykonania, nowy komputer ASUS-a może rywalizować z najlepszymi modelami na rynku.
Pulpit roboczy jest jednoczęściowy, przyjemny w dotyku i pomimo niedużych rozmiarów – wygodny. Klawiaturę typu wyspowego umieszczono w specjalnie profilowanej niszy – tym samym po zamknięciu pokrywy nie znajdziemy odsłoniętych szczelin, które byłyby furtką dla kurzu i pyłu. Powierzchnię obudowy (a także pulpit roboczy i ramkę okalającą ekran) wykończono na wzór szczotkowanego aluminium i utrzymano w srebrnej kolorystyce. Pokrywę ozdobiono ładnym, koncentrycznym wzorem, który poza wrażeniami estetycznymi pełni również jedną, bardzo ważną rolę – utrudnia pozostawienie odcisków palców na obudowie.
[nggallery id=78 template=techmaniak]
Klapa wspiera się na podłużnym zawiasie, pozwalającym na odchylenie ekranu do granicy 140 stopni. To niedużo, jak na komputer przede wszystkim dedykowany pracy w drodze. Warto za to podkreślić, że opór mechanizmu został tak dobrany, że możliwe jest podniesienie klapy jednym placem. Spodnią część obudowy można rozkręcić, dysponując odpowiednim śrubokrętem – nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż ze względu na specyfikę konstrukcji Ultrabooka damy radę co najwyżej zdemontować akumulator lub wyczyścić wentylator.
Nieduże gabaryty i smukła sylwetka zmusiły tajwańskich projektantów do mocnego okrojenia liczby dostępnych gniazd. I tak na prawy bok trafił jeden port USB w standardzie 3.0, złącze micro HDMI i wejście zasilacza sieciowego, podczas gdy lewy bok kryje jeden port USB 3.0, kombo mikrofon + słuchawki 3,5 mm oraz złącze mini DisplayPort. Do tego producent dorzucił zewnętrzną kartę sieciową, podłączaną przez port USB. Wyjścia VGA i czytnika kart SD zabrakło.
Akumulator
Mocno obciążony komputer wytrzyma 1,5h z daleka od gniazdka.
ASUS UX21A wyposażony został w akumulator litowo-polimerowy, o pojemności 35 Wh (4 800 mAh). Po serii testów (jasność ekranu ustawiona na 50%) uzyskałem następujące wyniki:
- praca w trybie odtwarzania filmów, sieć WiFi aktywna, odtwarzany film Full HD w trybie pełnoekranowym – ubytek 26% w przeciągu godziny;
- praca w trybie odtwarzania filmów, sieć WiFi nie aktywna, odtwarzany film Full HD w trybie pełnoekranowym – ubytek 25% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki (WiFi), uruchomiona przeglądarka internetowa i test symulujący przeglądanie sieci – ubytek 28% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki (modem 3G), uruchomiona przeglądarka internetowa i test symulujący przeglądanie sieci – ubytek 32% w przeciągu godziny;
- praca w trybie komunikatora (WiFi), uruchomiony program Skype, aktywne połączenie przez WiFi – ubytek 42% w przeciągu godziny.
W trybie pełnego obciążenia (rozładowanie do 5%, maksymalnie obciążony procesor i GPU) komputer wytrzymał 1 godzinę i 33 minuty.
ASUS UX21A na tle Acer Aspire S7-391
Do komputera dołączono kompaktową ładowarkę, która umożliwia naładowanie włączonej maszyny (od 4% do 97%) w 2 godziny i 46 minut.
Temperatura / hałas / wyposażenie
System chłodzenia nie jest mocną stroną UX21A.
Wydajny procesor najnowszej generacji Intela, zapakowany w smukłą, aluminiową obudowę, wymaga dobrze pomyślanego systemu chłodzącego. Tajwańscy projektanci postawili na rozwiązanie znane z modelu UX21E – kanały wentylacyjne umieszczono w podłużnym zawiasie, tuż pod ekranem komputera. Wygląda to świetnie i dobrze wpasowuje się w przyjęty design, ale od strony praktycznej wypada słabo. Już w starszym Ultrabooku ASUS-a chłodzenie było piętą achillesową maszyny, a tam do czynienia mieliśmy ze słabszym i mniej grzejącym się procesorem z rodziny Sandy Bridge. Tutaj mamy mocny układ generacji Ivy Bridge, który pod obciążeniem nagrzewa się do temperatury 86 stopni C, średnio osiągając 81-82 stopnie C. Ma to wpływ także na komfort pracy z notebookiem – obudowa w spodniej części (zwłaszcza po lewej stronie) bywa tak gorąca, że dłuższe trzymanie komputera na kolanach jest niewskazane. Do tego dochodzi jednostajny hałas generowany przez aktywny system chłodzenia – poziom głośności w momencie największego obciążenia sięga 42 dB. Należy jednak podkreślić, że w normalnych warunkach komputer jest w zasadzie niesłyszalny.
Rolę magazynu danych spełnia szybki i wydajny dysk SSD marki SanDisk, oferujący 128 GB przestrzeni do wykorzystania – tak na pliki systemowe, jak i aplikacje oraz dane użytkownika. Ilość dostępnego miejsca nie jest duża, ale spokojnie wystarczy na potrzeby systemu i kilkunastu zaawansowanych aplikacji.
ASUS UX21A na tle Acer Aspire S7-391
Stereofoniczne głośniczki sygnowane podpisem „Audio by Bang & Olufsen ICEpower” umieszczone zostały w spodniej części obudowy. Co za tym idzie, na jakość dźwięku będzie miało wpływ podłoże, na którym notebook stoi. W najbardziej optymistycznym wariancie, wysokie i średnie tony wypadają poprawnie – mają jednak tendencje do irytującego brzęczenia przy wyższych poziomach głośności (maksymalnie liczyć możemy na około 70 dB). Na niskie tony nie ma co liczyć – jest to jednak norma w maszynach tej klasy. Całość uzupełnia przeciętnie zbierający mikrofon oraz standardowa kamerka oparta o matrycę 0,9 Mpix, umożliwiająca rejestrowanie wideo w rozdzielczości 720p.
Z modułów komunikacyjnych, na wyposażeniu Ultrabooka znajdziemy tylko układ Intel Centrino Advanced 6235 AGN (WiFi 802.11 b/g/n + Bluetooth 4.0) – producent dorzucił jednak również zewnętrzną kartę Ethernet o przepustowości 100 Mbps, bazującą na porcie USB. W pudełku z komputerem znalazł się również stylowy pokrowiec, idealnie skrojone pod gabaryty laptopa.
[nggallery id=82 template=techmaniak]
Od strony programowej, ASUS oferuje system Windows 8 i pakiet dedykowanych aplikacji – między innymi multimedialne centrum ASUS Vibe i wirtualną chmurę WebStorage.
Ekran / klawiatura / gładzik
Rewelacyjny 11,6-calowy ekran oferuje rozdzielczość Full HD.
ASUS UX21A wyposażony został w nieduży ekran o przekątnej 11,6″ i rozdzielczości 1 920 x 1 080 pikseli. Matryca IPS pokryta została matową powłoką, co dobrze podkreśla mobilny charakter Ultrabooka. Maksymalna jasność wyświetlacza dla komputera podpiętego do sieci elektrycznej wynosi ponad 350 cd/m2, spadając do 200 cd/m2 przy uaktywnieniu trybu bateryjnego – to w połączeniu z anty-refleksyjną powłoką pozwala na korzystanie z komputera także w słoneczne dni. Słabo wypada natomiast równomierność podświetlenia. Widoczne przede wszystkim w prawym dolnym rogu ekranu odchylenia przekraczają 85 cd/m2 – to kiepski wynik.
Jak na matrycę IPS przystało, wyświetlacz oferuje szerokie kąty widzenia – zarówno w pionie, jak i w poziomie. Oznacza to, że nawet patrząc na ekran z boku nie zauważymy widocznej deformacji lub inwersji kolorów.
Podświetlana klawiatura i wygodny gładzik to zalety UX21A.
Sprzęt wyposażono w klawiaturę typu wyspowego z długimi klawiszami Shift i Backspace oraz jednopiętrowym Enterem. Bloku alfanumerycznego nie znajdziemy, a segment strzałek dostawiono do bloku zasadniczego. Płytę klawiatury ulokowano w specjalnie przygotowanej niszy. Klawisze są podświetlane, zaokrąglone i cechują się stosunkowo niskim skokiem. Jako maszyna do pisania UX21A sprawdza się zadowalająco.
[nggallery id=84 template=techmaniak]
Gładzik, jak na gabaryty komputera, jest duży i wygodny – płytkę dotykową zintegrowano z przyciskami odpowiadającymi za lewy i prawy przycisk myszy. Czułość gładzika jest satysfakcjonująca, nie zabrakło również wsparcia dla multi-dotyku.
Wydajność
W niedużym Ultrabooku kryją się spore pokłady mocy.
Pomimo niedużych rozmiarów UX21A jest wydajnym komputerem mobilnym. Sercem testowanej maszyny jest procesor Intel Core i5-3317U, o taktowaniu 1,70 GHz (generacja Ivy Bridge, TDP 17W, 3 MB cache), wpierany przez 4 GB pamięci RAM na kościach DDR3 (1 600 MHz) oraz zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 4000. To sensowna kombinacja, która z powodzeniem sprawdzi się nie tylko w zadaniach typowo biurowych.
Zerknijcie, jak ASUS UX21A wypadł w testach praktycznych.
1. Multimedia
W trakcie testów sprawdziłem pliki multimedialne o następującej charakterystyce:
- mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
- mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
- mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
- mkv, 1080p, h264, 40mbps.
Każdy z plików został odtworzony bez problemów.
2. Wydajność w pracy
Praktyczny przykład: przetworzenie ponad 2 minutowego (2,19 s) klipu wideo z Full HD do HD, zajmuje 107 sekund. Według oceny systemu Windows 8, sprzęt zasługuje na 5,5 pkt – poniżej znajdziecie szczegółowe wyniki dla tego, oraz trzech innych popularnych benchmarków (Cinebench 11.5, Nova Bench i PCMark 7), w odniesieniu do modelu Acer Aspire S7-391.
[nggallery id=86 template=techmaniak]
3. Wydajność w grach
ASUS UX21A to sprzęt ultra mobilny i jako taki, nie został zaprojektowany z myślą o graczach – na pokładzie znajdziemy zatem tylko standardowy układ Intel HD Graphics 4000. Mimo wszystko jednak, Ultrabook sprawdzi się nie tylko w prostych grach, pozwalając także na uruchomienie wielu bardziej zaawansowanych pozycji w niskich ustawieniach. W testowanych w redaKcji tytułach komputer osiągnął następujące wyniki:
- Far Cry 3 (2012): średnio 2 kl/s (ustawienia wysokie), 3 kl/s (ustawienia średnie) i 8 kl/s (ustawienia niskie);
- Deus EX: Human Revolution (2011): średnio 10 kl/s (ustawienia wysokie); 13 kl/s (ustawienia średnie) i 24 kl/s (ustawienia niskie);
- Brink (2011): średnio 5 kl/s (ustawienia wysokie); 13 kl/s (ustawienia średnie) i 15 kl/s (ustawienia niskie)
- Heroes of Might and Magic V (2006): średnio 17 kl/s (ustawienia wysokie); 18 kl/s (ustawienia średnie) i 45 kl/s (ustawienia niskie)
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA10
- WYPOSAŻENIE7
- CZAS PRACY NA JEDNYM ŁADOWANIU6
- MOBILNOŚĆ9
- TEMPERATURA / HAŁAS3
- EKRAN9
- KLAWIATURA / TOUCHPAD8
- WYDAJNOŚĆ W GRACH3
- WYDAJNOŚĆ W APLIKACJACH9
- Wysoka jakość wykonania;
- Elegancki design;
- Przydatne gratisy w zestawie z komputerem;
- Wydajny dysk SSD o pojemności 128 GB;
- Matowy ekran IPS dobrej jakości i o wysokiej rozdzielczości;
- Podświetlenie klawiatury;
- Wysoka wydajność podzespołów (w pracy).
- Mała liczba dostępnych portów;
- Mało wydajny system chłodzenia;
- Kłopoty z równomiernością podświetlenia;
- Niska wydajność podzespołów (w grach).
Poniżej znajdziecie szczegółowe wyniki popularnych benchmarków (Cinebench 11.5 i 3DMark), w odniesieniu do modelu Acer Aspire S7-391.
[nggallery id=88 template=techmaniak]
Podsumowanie, ocena i opinia
ASUS UX21A to dobrze pomyślany i świetnie wykonany komputer mobilny, który praktycznie na każdym polu bije swojego poprzednika – model UX21E. Ten nieduży Ultrabook jest sztandarowym przykładem na to, w jaką stronę powinni podążać projektanci ultra lekkich maszyn. Wyposażony w sensowny ekran i wydajne podzespoły sprzęt, będzie doskonałym towarzyszem każdego mobiManiaKa, który szuka niezawodnego laptopa do pracy w drodze. Pomimo kilku istotnych wad, najnowszy Zenbook to bardzo udana konstrukcja – dlatego też dostaje od nas specjalne wyróżnienie.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Ultrabook zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Wybór redaKcji“.
Alternatywna propozycja
ASUS UX21A to świetny komputer mobilny. Jeśli jednak potrzebujecie maszyny z dotykowym ekranem lub o większej przekątnej, zerknijcie na model Acer Aspire S7-391 pracujący pod kontrolą systemu Windows 8. Ciekawą alternatywą może być również biznesowy Lenovo ThinkPad T430u, zbudowany na bazie wydajnego procesora generacji Ivy Bridge.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Wizualnie mistrzostwo, tylko ta temperatura mnie niepokoi, gorący i głośny. Ale z drugiej strony matowy ips powinien sprawować się kapitalnie, ciekawe jakby sie sprawdził jako mobilny sprzęcik do grafiki, ostatnio w komputroniku ogladałem ultrabooki samsunga z matowymi ekranami ale Asusik wizualnie bije je na głowę.
świetny sprzęt, mam to samo co kolega Muniak :). No ale te finanse… w sumie skromne wakacje można za to mieć.
Już sam wygląd sprawił, że się w nim zakochałem.
Projektanci wykonali kawał dobrej roboty, choć nie powiem – podobny do MacBook’a.