Copyright © mobiManiaK.pl wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wyrażamy zgody na kopiowanie całości lub fragmentów treści. |
Największa sieć blogów Nowych Technologii techManiaK.PL CATALIST s.c., ul. Krowoderskich Zuchów 17/12, 31-271 Kraków 626 queries. 0,150, 0.150 (0,150) (14964050.5, D3dgg6hDh43) |
dlaczego nie mogę dodać postu? w news’ie play lte?
Do tej pory posiadam corei7 920@3.6 i jego wydajnosc jest na tyle wysoka, ze nadal nie widze sensu przesiadki na najnowsze haswele.Jedyne co ma sens to dysk ssd.
Dlatego pora na komputery kwantowe, a prawo Moore’a nie bedzie już potrzebne. Niech unowocześnią łącza, ludzie nie potrzebują procesorów tylko koncówek z ekranami
Niesamowite, że w tak wielu znakach można zawrzeć tak mało treści.
Niesamowite, że z tak długiego tekstu można tak mało zrozumieć aby mówić, że jest w nim „tak mało treści”
Jeśli John Gustafson coś mówi w tym temacie, to raczej wie, co mówi. I nie ma znaczenia, że obecnie pracuje w AMD, bo wcześniej długo pracował w Intelu. Poza tym to jeden z większych naukowców-inżynierów w branży, który nie musi już sprzyjać żadnej z firm wypowiadając się na tak fundamentalne tematy.
Niestety, jak autor tekstu zauważył, koniec innowacji jest bliski. Bez komputerów kwantowych na dłużej zostaniemy w epoce kamienia łupanego…
Problemem jest raczej brak kreatywności projektantów procesorów.
Od czasu 32nm przestała rosnąć wydajność procesorów a zaczęło się dokładanie coraz mocniejszej zintegrowanej grafiki.
Teraz wiekszy nacisk położona na OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII – komputery stacjonarne będa zanikać.
Już teraz mam tablet Dell Venue 11 Pro z Intel Core i3, 4 GB RAM – czy potrzebuję stacjonarnego komputera do pracy, który kosztuje 1500 zł ? NIE – wystarczy mi Stacja Dokująca na biurko z podłączoną Myszą, Klawiszami i Monitorem.
Do grania w „mocne” gry tablet to za mało – ALE – jak obiza proces technologiczny, zmniejsza pobór energii to całkiem możliwe będzie „upchniecie” mocnej karty grafiki w tablecie – do pracy biurowej mamy „słabą” grafikę zintegrowaną a do grania mocną.
Taki tablet z jednej strony będzie długo pracował i był energooszczędny a z drugiej strony po zadokowaniu zmieni się w maszynę do grania.
DYSKI SSD – zmniejszenie procesu również zwiększy pojemność.
Tak więc pomniejszanie – NIE ma na celu tylko upchnięcia większej mocy – ale również energooszczędnosc i umozliwienie większej eleastycznosci.
„przyszłość niewątpliwie należy do komputerów kwantowych”
Komputery kwantowe nie zastąpią obecnych komputerów. To tak jakby napisać że samochody zostaną zastąpione w przyszłości przez statki kosmiczne. Jedno i drugie służy do czegoś innego. Prawo Moore’a mówiło w oryginale o upakowaniu ilości tranzystorów ale w domyśle chodziło o moc obliczeniową. Obecne procesory są taktowane tak szybko że potrzebują bardzo dużo mocy która zamienia się w ciepło. Zwiększenie ilości tranzystorów, przy takiej samej ilościowo pobieranej mocy, powoduje że nie jesteśmy wstanie odpowiednio schłodzić procesor… Dlatego często wydajniejsze procesory z większą ilością tranzystorów mają mniejsze taktowanie… To dlatego też prawo Moore’a spowalnia. Obecnie pozostają takie sztuczki jak więcej cache, więcej rdzeni, więcej „wirtualnych” rdzeni, poprawa wąskich gardeł w wnętrzu procesora, zmiana z 32 bit na 64 bit a w przyszłości może na 128 itp… Wszyscy czekają na jakiś przełom technologiczny:
albo nadprzewodniki działające w temp pokojowej,
albo tranzystor na światło…
Problemem jest też prędkość światła, w jednym cyklu impuls musi mieć czas na dotarcie do każdego zakątka procesora