Ultrabooki już na dobre zadomowiły się na rynku urządzeń mobilnych. Sprzęt firmowany przez Intela obok laptopów multimedialnych i tabletów regularnie jest w czołówkach najchętniej sprzedawanych urządzeń mobilnych. Nic dziwnego, bo ultrabook to doskonała inwestycja – jest lekki, dobrze wykonany, ma niezłe podzespoły i… niewielką masę. To z powodu tej ostatniej cechy wybiera go wielu podróżników – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Przyjrzyjmy się bliżej 10 najlżejszym ultrabookom dostępnym w sprzedaży.
Aktualizacja 14.07.2014
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
Zgodnie z definicją, ultrabook jest nową odmianą notebooka i zupełnie nową klasą urządzeń stworzonych przez Intela. Aby laptop mógł być oficjalnie sprzedawany pod nazwą „ultrabook” musi spełniać kilka warunków: niewielka grubość (21 mm lub 23 mm w przypadku urządzeń konwertowalnych), długa żywotność akumulatora (ok. 9 godzin), opcjonalny ekran dotykowy, atrakcyjny design, szybkie wychodzenie z trybu hibernacji (2-6 sekund), szybki rozruch systemu i niewielka masę (max. 1,6 kg netto). Ten ostatni czynnik jest kluczowy, bo u podstaw to on definiuje pojęcie „mobilności” urządzenia. Gdyby ultrabooki ważyły po 2,5 kg, nikt nie chciałby nosić ich wszędzie ze sobą. Jest jednak inaczej. Na rynku można kupić już kilka urządzeń, których masa oscyluje w granicy 1 kg. Można spodziewać się, że przyszłe maszyny będą jeszcze lżejsze.
Fujitsu Lifebook U904 – 1,39 kg
Ultrabook Fujitsu to doskonała propozycja dla osób, które nie chcą pędzić za mainstreamowymi pozycjami, a najważniejsza dla nich jest solidność i bezawaryjność. Można przypuszczać, że komputer ten właśnie taki będzie, gdyż jego obudowa wykonana jest ze stopu magnezu i szczotkowanego aluminium, co gwarantuje lekkość i trwałość. U904 jest napędzany przez procesor Intel Core i5-4200U wspomagany przez 6 GB pamięci RAM. W zestawie znajdziemy także grafikę Intel HD Graphics 4400, dysk SSD o pojemności 128 GB i cały zestaw niezbędnych portów komunikacyjnych. Na szczególną uwagę zasługuje gniazdo stacji dokującej i pojemny akumulator. Fujitsu ma 13,3-calowy dotykowy ekran IGZO o ultrawysokiej rozdzielczości 3200 x 1800 pikseli. Wymiary Lifebooka U904 wynoszą 330 mm x 230 mm x 15 mm.
Apple MacBook Air 13 – 1,35 kg
Tego komputera nikomu nie trzeba przedstawiać. Jaki jest MacBook Air, każdy widzi. Najnowsza odsłona kultowego laptopa Apple to prawdziwe uosobienie konsekwencji. Mimo iż w laptopach Apple wciąż nie ma dotykowego ekranu (i trudno się go spodziewać), więc przez niektórych Air nie jest klasyfikowany jako ultrabook, nierozważnym byłoby jego pominięcie w takim zestawieniu. To przecież Air jest protoplastą wszystkich ultrabooków. To firma Apple jako pierwsza na rynku zachwyciła minimalistyczną stylistyką, smukłą obudową i niewielką masą. Najnowsza generacja jest napędzana przez procesor Intel Core i5-4250U lub Core i7-4650U wspomagany maksymalnie przez 8 GB pamięci RAM. Na pokładzie znajdziemy również grafikę Intel HD Graphics 500, dysk SSD 128/256 GB i skromny zestaw portów, w tym złącze Thunderbolt. 13,3-calowy model pracuje w rozdzielczości 1440 x 900 pikseli, a jego wymiary wynoszą 325 mm x 227 mm x 17 mm.
Sony Vaio Duo 13 – 1,34 kg
Laptopy konwertowalne już na dobre weszły do powszechnego obiegu. Połączenie komputera mobilnego i tabletu dla wielu użytkowników jest idealnym kompromisem między koniecznością posiadania pełnoprawnego laptopa i zgrabnego tabletu. Sony Vaio Duo 13 idealnie wpasowuje się w ten trend. Sprzęt jest smukły i lekki, a jego serce stanowi procesor Intel Core i5-4200U z 4 GB pamięci operacyjnej. Na pokładzie ultrabookowy standard – zintegrowana grafika (Intel HD Graphics 4400) i dysk SSD 128 GB. Obudowa komputera wykonana została z trwałego plastiku, choć zawiasy ekranu wcale nie sprawiają wrażenia solidnych. Sony Vaio Duo 13 to ultrabook typu slider, czyli taki, w którym ekran wysuwa się znad klawiatury. Komputer ma 13,3-calowy wyświetlacz pracujący w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, a jego wymiary wynoszą 330 mm x 210 mm x 20 mm.
Acer Aspire S7-392 – 1,30 kg
Acer Aspire S7 to jeden z najładniejszych komputerów mobilnych w historii i jeden z lżejszych dostępnych obecnie na rynku. Sprzęt robi świetne pierwsze wrażenie, bo obudowa stanowiąca połączenie aluminium i szkła potęguje jego oryginalną stylistykę. Zwłaszcza gdy dorzucimy do tego biały kolor obudowy, tak nieśmiało nawiązujący do wycofanego ze sprzedaży „plastikowego” MacBooka. Laptop został wyposażony w procesor Intel Core i5-4200U wspomagany maksymalnie przez 8 GB pamięci RAM, z 128-gigabajtowym dyskiem SSD i grafiką Intel HD Graphics 4400 na pokładzie. Ekran o przekątnej 13,3 cala (1920 x 1080 pikseli) i pojemna bateria (nawet do 12 godzin pracy) to elementy, które w ultrabookach powinny być na wysokim poziomie, ale nie wszyscy producenci przykładają do tego uwagę. Aspire S7 jest wydajny i stabilny, a podświetlana klawiatura i stabilne zawiasy ekranu sprawiają, że używa go sama Megan Fox.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 2014 – 1,27 kg
Tegoroczne wcielenie laptopa Lenovo X1 Carbon można uznawać za poprawę doskonałego, bo właśnie za taki uznaje się najlżejszy komputer mobilny z logo „ThinkPad” na klapie ekranu. Sprzęt ten ma obudowę z włókna węglowego, które w dotyku sprawia wrażenie lekko gumowanego. Dzięki temu laptop nie wyślizgnie się z dłoni podczas przenoszenia, a nawet jeżeli tak się stanie, to wzmocniona konstrukcja ochroni przed mechanicznymi uszkodzeniami, które mógłby doznać przy upadku. Najnowszy model napędza układ Intel Core i7-4550U z 8 GB pamięci RAM i dyskiem SSD 256 GB. Obraz wyświetlany jest na 14-calowym ekranie (2560 x 1440 pikseli), a specjalna konstrukcja zawiasów umożliwia odchylenie matrycy o 180 stopni. Wymiary laptopa wynoszą 333 mm x 226 mm x 19 mm. Lenovo ThinkPad X1 Carbon jest regularnie wybierany przez dziennikarzy i znawców branży IT za najlepszego laptopa w swojej klasie.
Toshiba Portege Z30 – 1,17 kg
Toshiba Portege Z30 to jeden z tych komputerów mobilnych, które u podstaw dotykają idei prawdziwego ultrabooka. Sprzęt ten, przeznaczony głównie dla użytkowników biznesowych, ma obudowę wykonaną ze stopu magnezu. Mimo radykalnego podejścia do redukcji masy, obudowa bardzo dobrze radzi sobie z punktowym naciskiem, a certyfikaty bezpieczeństwa zapewniają komputerowi upadek z wysokości 76 cm. Portege Z30 jest napędzana przez procesor Intel Core i5-4200U z 8 GB pamięci operacyjnej. Na pokładzie znajdziemy także 13,3-calowy ekran, dysk SSD o pojemności 128 GB i zintegrowaną grafikę Intel HD Graphics 4400. Laptop zbiera bardzo dobre recenzje i, mimo iż nie jest najnowszą konstrukcją na rynku, to jeszcze niejednego będzie w stanie zaskoczyć.
Dell XPS 11 – 1,13 kg
Wśród najlżejszych wchodzimy powoli do świata najmniejszych. Dell XPS 11 to konwertowalny ultrabook, a zarazem urządzenie 2w1 – jest elastyczny w działaniu i przyjemny w obsłudze jak tablet, ale jednocześnie użyteczny jak notebook. Ze sprzętu można korzystać w normalnej, laptopowej postaci, ale i przeobrazić XPS 11 w klasyczny tablet. Na pokładzie 11,6-calowego komputera (ekran QHD, 2560 x 1440 pikseli) znajdziemy wszystko to, co niezbędne w codziennej pracy. Jeden z procesorów Intel Core i504300Y lub Core i5-4210Y z 4 GB pamięci RAM to solidna podstawa, jeżeli chodzi o wyposażenie. W zestawie nie zabrakło karty graficznej Intel HD 4200 i dysku SSD 256 GB. Sam laptop jest bardzo lekki (nieco ponad 1,1 kg), bo wykonano go z aluminium, a gdyby nie dotykowy ekran zapewne byłby jeszcze lżejszy.
Apple MacBook Air 11 – 1,08 kg
Mniejszy MacBook Air ma wszystkie cechy większego modelu, z tą różnicą, że jest tańszy, ma 11,6-calowy ekran (1366 x 768 pikseli) i wyraźnie lżejszą obudowę. W ramach specyfikacji technicznej, na pokładzie znajdziemy procesor Intel Core i5, dysk SSD 128/256 GB i 4 lub 8 GB pamięci RAM. To niesamowite, ale mniejszy MacBook Air może pracować z dala od gniazdka zasilania nawet przez 10 godzin (w zależności od trybu użytkowania). Niewielka masa nie obciąży znacznie naszej torby – do samolotu będzie jak ulał!
Sony Vaio Pro 13 – 0,94 kg
Wcale nie trzeba mieć ekranu o przekątnej mniejszej niż 13 cali, by ścigać się o tytuł najlżejszego ultrabooka na rynku. Tak naprawdę pierwsze miejsce ex aequo można przyznać temu samemu komputerowi mobilnemu – Sony Vaio Pro. Na drugim miejscu uplasowało się jego 13,3-calowe (1920 x 1080 pikseli) wcielenie. Sprzęt robi doskonałe wrażenie już od pierwszego kontaktu. Zastosowane tu materiały – najwyższej jakości aluminium i włókno węglowe, sprawiają, że Vaio Pro 13 to idealny kompan podróży. O walorach mobilnych maszyny nie ma co wspominać, bo te są oczywiście znakomite (nawet 10 godzin pracy). Podobnie jak większość nowoczesnych ultrabooków na rynku, Vaio Pro 13 napędza układ Intel Core i5-4200U wspierany przez 4 GB pamięci RAM, dysk SSD 128 GB i grafika Intel HD Graphics 4400. Ultrabook ma wymiary 322 mm x 216 mm x 17 mm, a jego masa – to warte podkreślania przy każdej okazji – to jedyne 940 gramów.
Sony Vaio Pro 11 – 0,87 kg
Jeżeli wydaje Wam się, że z masą laptopa nie można zejść jeszcze niżej, to jesteście w błędzie. Sony Vaio Pro 11, czyli 11,6-calowa odsłona smukłego ultrabooka japońskiego giganta, to najlżejszy obecnie ultrabook świata. Komputer ma dobre wyposażenie, jest świetnie wykonany, a na dodatek zastosowano w nim kilka biznesowych zabezpieczeń. Jeżeli poszukujecie (bardzo) lekkiego laptopa z Windowsem 8 na pokładzie, to przeanalizujcie możliwość zakupu modelu Vaio Pro 11.
- Zobacz również | 5 najładniejszych laptopów na polskim rynku
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
|