Wiadomości SMS, a także prywatne iMessage to ogromna baza wiedzy o nas samych. Ich treści mówią więcej, niż zapiski z pamiętnika. Warto dbać o to, żeby były systematycznie usuwane, nie tylko z pamięci podręcznej naszego telefonu.
Kasowanie wiadomości przez kliknięcie ikony „usuń” nie jest procesem nieodwracalnym. Za pomocą prostych narzędzi jesteśmy w stanie przywrócić pamięć telefonu – zaznaczają eksperci z zakresu odzyskiwania danych z MiP Data Recovery. Podczas sprzedaży naszego urządzenia mobilnego lub udostępniania go osobom trzecim powinniśmy być pewni, że żadna z informacji nie trafi do społecznego obiegu. Usuwanie wiadomości może okazać się jednak bardziej przydatne, niż można się tego spodziewać.
Rzeczą błahą, ułatwiającą funkcjonowanie, a przede wszystkim sprawne działanie Twojego telefonu jest pamięć, jaką zajmują wiadomości. Oprócz zdjęć, które chomikujemy w naszym telefonie, to właśnie SMS i MMS zaśmiecają nasz mikrosystem. Tym samym powodują, że urządzenie wolnej reaguje na zadawane mu komendy. Czasy małej pamięci telefonu już minęły, jednak treści przepełnione emotikonami, zdjęciami i filmikami znacznie ją obciążają.
Ludzie, z którymi kontaktujemy się codziennie, utrzymując tym samym bliskie relacje, przywiązują się do przechowywanych treści. Kiedy cała historia wiadomości zostanie usunięta, może to nas wysoce dotknąć, jako użytkowników, gdyż z natury przechowujemy nie tylko serie znaków, ale wspomnienia i miłe słowa. Choć nigdy do nich nie wracamy i są nam w rzeczywistości bezużyteczne, gromadzimy je w pamięci urządzenia. Systematyczne ich usuwanie pozbawia nas psychicznego obciążenia związanego z ich utratą i magazynowaniem. Wydaje się głupie? Niestety prawdziwe. Rozwiązaniem może być eksportowanie treści na inny zabezpieczony nośnik pamięci. Jeśli informacje są poufne i bardzo zależy nam na zatrzymaniu ich treści, warto zadbać o to, by pliki przesyłane były za pomocą szyfrowanego połączenia.
W czasach informatyki śledczej wiadomości SMS to również dowód w sprawie, dodają specjaliści MIP Data Recovery. Treści mogą stanowić niepodważalny argument w postępowaniu sądowym, choćby w przypadku rozwodu. Narzędzia, jakimi posługuje się mobile forensic wciąż się rozwijają, a możliwości, jakie daje informacja pochodząca z wiadomości sms są coraz większe.
Jeśli chcemy utrzymać konkretną sprawę w tajemnicy, najbezpieczniej będzie, jeśli usuniemy treści naszych wiadomości. Sięganie po cudzy telefon często jest pierwszą reakcją w sytuacji podejrzenia drugiej osoby o wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Ludzka ciekawość również może być przyczyną problemów. Raz zostawiony bez opieki telefon może stać się jedną z nich.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Bzdurny artykuł o niczym. Ileż w nim konkretnych porad…. Równie dobrze mógłby być o szkodliwości soli na kondycję jelita grubego…
mnie najbardziej rozwala fakt, że według zdjęcia artykułu kasować smsy powinniśmy w czasie jazdy samochodem? Wyjątkowo nietrafnie dobrana grafika…
A co ten news robi na mobimaniaku skoro dotyczy wiadomości SMS’owych?
Przede wszystkim najpierw szyfrujemy cały telefon (np. Android -> Zabezpieczenia -> Szyfrowanie). Samo usunięcie wiadomości z pamięci nie oznacza, że dana informacja już nie istnieje. Skasowaniu ulega dopiero w momencie nadpisania danego obszaru pamięci innymi danymi. W przypadku gdy telefon jest zaszyfrowany odzyskanie takiej informacji jest niemożliwe bez znajomości hasła. Nawet w przypadku dostępu do odszyfrowanego telefonu odtworzenie skasowanej wiadomości jest dużo mniej skuteczne niż przy niezaszyfrowanych partycjach.
PS. Ekran blokady telefonu NIE JEST TOŻSAMY Z JEGO SZYFROWANIEM.