Firma Compulab zaprezentowała swój nowy miniaturowy komputer, który wykorzystuje wysokiej jakości komponenty połączone z autorskim, opatentowanym systemem chłodzenia pasywnego. Co znajdziemy w środku obudowy tego sprzętu?
Compulab to firma, która na co dzień zajmuje się składaniem oraz produkcją komputerów o wielkości mniejsze niż przeciętny notebook. W swoim portfolio przedsiębiorstwo posiada kilka modeli jednak najciekawszym z nich jest zdecydowanie Airtop – najnowszy ze sprzętów, który został zaprezentowany w dniu dzisiejszym.
Airtop to kompaktowy system stacjonarny, który został zamknięty w obudowę o pojemności 7,5-litra. Zastosowany przez firmę system chłodzenia może rozproszyć bezproblemowo do 200W ciepła – wszystko to tylko i wyłącznie za pomocą pasywnych metod chłodzenia. Airtop wykorzystuje różna elementy i może zostać skonfigurowany zarówno jako sprzęt do gier, do biura lub po prostu jako serwer. Cały system został oparty na autorskiej płycie zawierającej kontroler Intela C226. Warto wspomnieć, iz dzięki takiemu zastosowaniu sprzęt ma być perfekcyjnie przystosowany do wykorzystania chłodzenia w technologii NAF. Oprócz tego na płycie głównej znajdziemy sloty na pamięć operacyjną RAM, sloty PCI Express x16 oraz kilka innych komponentów pozwalających uwolnić się od nadmiaru ciepła. Airtop korzysta również z zewnętrznego zasilacza podłączanego za pomocą złącza mini-DIN.
Wspomniana przeze mnie płyta główna zamontowana w Airtopie jest kompatybilna z procesorami Intel Core i7 oraz układami Intel Xeon E3 v4 z generacji Haswell oraz Broadwell. Do tego, w obudowie Airtopa znalazło się miejsce na włożenie karty NVIDIA GeForce GTX 950 lub modelu Quadro M4000. Minikomputer może zostać wyposażony w maksymalnie 32 GB pamięci operacyjnej RAM działającej w standardzie DDR3 z przyspieszonym taktowaniem na poziomie 1866 Mhz. Za pamięć na dane oraz pliki użytkownika odpowiadać będą cztery miejsca na dyski SSD 2,5-cala oraz jedno na dysk półprzewodnikowy podłączany za pomocą interfejsu M.2. Szybkości oraz wydajności nie będzie można mu odmówić.
W obudowie komputera znajdziemy dwa kontrolery Gigabit Ethernet, moduł Wi-Fi 802.11ac, cztery porty USB 3.0 oraz cztery anteny SMA. Co ciekawe, producent zdecydował się również na zastosowanie dwóch slotów na karty SIM, które będą mogły posłużyć do łączności z internetem. Ciężko stwierdzić jednak czy ktokolwiek będzie korzystał z nich w domu w zasięgu sieci bezprzewodowej. Na tylnym panelu umieszczono hub USB, który zawiera w sobie aż sześć portów w standardzie 2.0, cztery porty USB 3.0 oraz trzy porty RS232. Airtop do działania wykorzystuje zamontowaną na stałe płytę główną – producent chwali się jednak, że pozostałe komponenty umieszczone na oraz w obudowie mogą być swobodnie wymieniane oraz modernizowane jeżeli tylko zajdzie taka konieczność.
Zastosowany w komputerze układ chłodzenia NAF wykorzystuje specjalne dwa boczne panele, z których każdy jest w stanie odprowadzić do 100W ciepła. Panele boczne zostały wyposażone w cienkie ciepłowody, które mają zbierać ciepło z najgorętszych elementów takich jak procesor czy karta graficzna. Ciepło usuwane jest za pomocą specjalnych rurek wypełnionych powietrzem. Według producenta wszystko dzieje się w sposób naturalny oraz taki, który powoduje iż akcja przebiega całkowicie bezszelestnie – nie powiem, chciałbym zobaczyć jak faktycznie radzi sobie ten minikomputer pod obciążeniem. Computerbase ostrzega jednak użytkowników: jeżeli nie będziemy dbać o czystość obudowy, wtedy też będziemy mogli spodziewać się problemów z chłodzeniem, co na pewno przełoży się na komfort pracy z Airtopem.
Compulab twierdzi iż stworzenie tego typu konstrukcji zajęło im pełne trzy lata. Szkoda, że nie doczekaliśmy się implementacji podstawki LGA 1151 oraz nowego portu USB 3.1 typu C, który mogłby zwiększyć przyjemność korzystania z tego miniaturowego peceta. Urządzenie nie obsługuje również technologii takich jak NVMe, jednak trudno się temu dziwić. Nie można mieć wszystkiego w tak małej obudowie a patrząc na samą konfigurację Airtopa to i tak jest naprawdę nieźle pod względem wydajności.
Airtop posiada wymiary 10 x 30 x 255 cm i waży od 4 do 7 kilogramów w zależności od wybranej przez użytkownika konfiguracji. Sam sprzęt jest już dostępny w sprzedaży a jego cena różni się w zależności od komponentów, które będziemy chcieli posiadać w środku. Za najtańszą wersję Airtopa przyjdzie nam zapłacić około 1128 dolarów, co na dzień dzisiejszy daje prawie 4,5 -tysiąca złotych.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.