Asortyment pojazdów elektrycznych dostępnych w Polsce powiększył się właśnie o hulajnogę Fiat F500-F85, którą producent określa mianem flagowej. Urządzenie posiada pojemną baterię, potrafi rozpędzić się do 25 km/h oraz cechuje się kołami przystosowanymi do pokonywania przeszkód.
Segment pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi zdobywa coraz szerszą grupę odbiorców, którzy hulajnogami, jeździkami i deskorolkami przemierzają kolejne kilometry – głównie w polskich miastach, które przygotowują szereg regulacji prawnych, mających na celu określić charakter nowoczesnych pojazdów.
Hulajnoga Fiat w Polsce
Na polskim rynku zadebiutowała właśnie flagowa hulajnoga Fiat F500-F85, stworzona na potrzeby codziennych dojazdów do pracy i weekendowego odpoczynku. Model został zaprojektowany z myślą o dłuższych trasach po mieście, dlatego w jego specyfikacji znajdziemy dwa tryby prędkości i pojemną baterię.
Producent zapewnia, iż zasięg maksymalny hulajnogi waha się od 15 do 20 km, co jest całkiem solidnym wynikiem, zważywszy na rozmiary oraz wagę urządzenia. Należy przy tym pamiętać, że liczba przejechanych kilometrów zależy od dobranej prędkości, nachylenia terenu, wagi pasażera oraz używania hamulca i postojów.
Aby w pełni wykorzystać potencjał akumulatora, należy utrzymywać równomierną prędkość jazdy hulajnogą. W tej czynności pomocne mogą okazać się dwa tryby szybkości – normalny z ograniczeniem do 15 km/h oraz sportowy, dzięki któremu rozwijana prędkość osiągnie wartość 25 km/h.
W pokonywaniu miejskich chodników i tras pomogą nam gumowe koła o średnicy 8,5-cala, których napompowaniem możemy sterować wedle uznania. Koła o takim rozmiarze powinny poradzić sobie z niewielkimi ubytkami w nawierzchni i nierównościami kostki brukowej, chociaż wciąż zalecam dozę zdrowego rozsądku podczas pokonywania wyboistych terenów.
Silnik modelu Fiat F500-F85 ma moc 250 W, natomiast zastosowany akumulator cechuje się pojemnością 7500 mAh. Twórcy zaznaczają, że jego pełne uzupełnienie może potrwać nawet 4 godziny.
Wielka bateria oraz silnik w głównej mierze odpowiadają za wagę urządzenia na poziomie 12 kg – sprzęt nie należy więc do najlżejszych na rynku, ale po jego złożeniu przenoszenie korpusu może okazać się dość wygodne. Maksymalne dozwolone obciążenie hulajnogi wynosi 140 kg.
Urządzenie zostało wyposażone w hamulec tarczowy z sygnalizacją hamowania, który upraszcza i niejako gwarantuje szybkie i stabilne zatrzymywanie pojazdu. Obok rączki hamulca producent zdecydował się na umieszczenie donośnego dzwonka, nieocenionego podczas przemierzania zatłoczonych terenów.
Ile kosztuje hulajnoga Fiat F500-F85?
Polską sprzedaż urządzenia prowadzi sklep 4cv.sklep.pl, w którym Fiat F500-F85 kosztuje 1799 złotych – hulajnoga jest dostępna w dwóch wariantach: białym oraz czerwonym.
Pełna specyfikacja modelu
- Prędkość maksymalna: do 25 km/h w trybie sportowym, do 15km/h w trybie normalnym,
- Średnica kół: 8.5-cala; pompowane,
- Moc silnika: 250 W,
- Zasięg maksymalny: od 15 do 20 km (zasięg uzależniony jest od terenu, kąta wzniosu, wagi podróżującego),
- Akumulator: 36V 7.5Ah,
- Czas ładowania baterii: ok. 3-4 godzin,
- Max. dozwolone obciążenie: 140 kg,
- Oświetlenie: przód z sygnalizacją dźwiękową i tył,
- Sygnalizacja hamowania: tak,
- Min. wymagane obciążenie: 30 kg,
- Waga: 12 kg,
- Wymiary: (złożona) 105 x 44 x 52 cm, (gotowa do jazdy) 105 x 44x 111 cm.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Toż to Xiaomi przecież ze zmienionym logo. Fiat sam nie potrafi nawet zaprojektować hulajnogi we własnym zakresie tylko zamawia gotowe od poddostawcow.