Wielokrotnie duże koncerny technologiczne, wyceniając swoje sprzęty znacznie powyżej rynkowych standardów, uparcie pozostają przy swoim twierdząc, że przecież wszystko jest w porządku. Zupełnie inaczej zachował się Intel, który szybko zobaczył, że zainteresowanie nowymi dyskami SSD może nie być zbyt duże. Refleksja nadeszła już po dwóch dniach.
Nowe dyski SSD z rodziny 670p od Intela cieszyły się sporym zainteresowaniem i faktycznie oferują naprawdę niezłe osiągi, jak na nośniki oparte na złączu PCI-Express 3.0 i korzystające z nowych, 144-warstwowych pamięci NAND – w porównaniu do poprzedniej generacji oferują nawet o 38% lepsze parametry odczytu czy o połowie mniejszenie opóźnienie dostępu do danych. Ponadto możemy liczyć na zwiększenie niezawodności dysków i wydłużenie ich prognozowanej żywotności, co także jest istotne w przypadku dysków SSD.
Ceny z kosmosu? Intel zareagował szybko i sprawnie
Niestety, pod pewnym względem Intel dość mocno odleciał w kosmos, a mowa o kluczowym aspekcie, czyli cenie. W momencie, gdy dyski SSD wciąż tanieją, a coraz pojemniejsze nośniki znajdują się w zasięgu finansowym zwykłego Kowalskiego, koncern zaproponował kwoty, które są odpowiednie dla dysków SSD bazujących na złączu PCIe 4.0, a trzeciej generacji tej technologii, a już na pewno nie przystają do realiów dysków dostępnych w sklepach.
Minęły dwa dni od rynkowego debiutu nowych nośników Intela i głosy mówiące o przesadzonej wycenie tych SSD nie pozostały bez echa – Intel zdecydował się na szybką redukcję cen i to naprawdę zauważalną.
I tak oto model z 512 GB pojemności zamiast 90 kosztuje teraz 70 dolarów, a więc około 270 złotych netto, natomiast wersja z 1 TB przestrzeni potaniała o 25 dolarów, czyli z 155 na 130 dolców (ok. 500 złotych bez podatku). Największy rabat zaoferowano nabywcom modelu 2 TB – dysk dostępny jest aż o 80 dolarów taniej, a jego nowa cena to 250 dolarów, czyli niespełna 970 złotych netto.
Okazuje się, że nigdy nie jest za późno, by pójść po rozum do głowy. To cieszy, bo dzięki tym obniżkom zakup nowych dysków SSD od Intela wreszcie można rozważać w kategoriach logicznego ruchu.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.