Już wkrótce powinniśmy być świadkami debiutu najmocniejszego miniPC w ofercie Intela oraz jednego z najwydajniejszych na rynku – NUC 12 Extreme. Do sieci trafiła prawdopodobna specyfikacja tego sprzętu, choć nie brak zaskoczeń „in minus”.
Przez jakiś czas w sieci pojawiały się informacje, że najnowsza generacja miniPC z rodziny Intel NUC 12 zostanie pozbawiona topowej wersji Extreme. Tak się jednak nie stanie, bowiem do sieci wyciekły slajdy z oficjalnej prezentacji producenta, które zdradzają bardzo prawdopodobne możliwości tego sprzętu.
Topowe procesory? Obecne. Ale pamięć DDR5? Już nie…
Do sprzedaży prawdopodobnie trafią dwa warianty tego sprzętu: NUC12EDBi9 i NUC12EDBi7. Zostaną one wyposażone w procesory najnowszej generacji Intela, czyli z rodziny Alder Lake. Mowa tutaj odpowiednio o Core i9-12900 oraz Core i7-12700, obydwu o mocy 65W. To wydajne jednostki, które z pewnością będą mocnym elementem tych miniPC.
Nieco zaskakujący jest natomiast wybór pamięci typu DDR4, zamiast przeznaczonych do tych CPU kości DDR5. Taka sytuacja może być związana z brakiem nowej generacji pamięci na rynku, ale i tak może to być dość rozczarowujące rozwiązanie. Tak czy owak, możemy liczyć na RAM o taktowaniu 3200 MHz i maksymalnej pojemności 64 GB.
W kwestii nośników na dane możemy oczekiwać obecności nawet trzech nośników SSD dzięki wolnym liniom PCIe 4.0. Jeśli chodzi o karty graficzne, to na rynku z pewnością pojawi się jedna lub więcej konfiguracji z autorskim, dedykowanym układem Intel Arc, który powinien pojawić się na rynku w najbliższych tygodniach.
Jeżeli natomiast zdecydujemy się na umieszczenie wybranego przez siebie zewnętrznego GPU, to pole do popisu nie będzie zbyt szerokie – w środku umieścimy bowiem GPU o maksymalnej długości 304 mm, więc jeżeli myślicie o zainstalowaniu karty z najwyższej półki, to może być z tym problem.
Portów (i szybkiego internetu) nie zabraknie
W kwestii dostępnych modułów łączności raczej nie będziemy mieli na co narzekać. W obydwu modelach znajdzie się miejsce dla złącza Ethernetowego o obsłudze prędkości nawet do 10 Gb/s. Dodatkowo wariant z Core i9 ma także dodatkowe złącze 2,5 Gb/s.
Nieco rozczarowująca może być obecność złącza HDMI 2.0b zamiast wdrażanego na szeroką skalę 2.1, ale w zamian mamy za to dwa porty Thunderbolt 4, które w połączeniu z dwoma złączami DisplayPort dają nam możliwość podłączenia nawet pięciu zewnętrznych wyświetlaczy.
Do tego mamy obecność sześciu USB 3.2 typu A na tyle, z kolei na froncie znajdziemy USB typu A, USB typu C, złącze audio 3,5 mm oraz czytnik kart SD. Obsługę łączności bezprzewodowej zapewni nam moduł Wi-Fi 6E Intel AX211, a także Bluetooth w wersji 5.2.
Ile przyjdzie nam zapłacić za nowe komputery Intel NUC? Do sieci trafiły także nieoficjalne ceny tego modelu, i tak za wariant z procesorem Core i7 możemy zapłacić co najmniej 1181 euro (ok. 5350 złotych), z kolei wersja z procesorem Core i9 to już koszt 1401 euro (ok. 6350 złotych). Warto pamiętać, że mówimy tutaj o komputerze bez nośników danych.
źródło
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.