Zagraniczny sprzedawca Hardware Sugar udostępnił na swoim kanale YouTube, wskaźnik awaryjności podzespołów komputerowych. Stosunkowo ograniczone dane obejmują m.in. karty graficzne, płyty główne i zasilacze.
Awaryjność podzespołów komputerowych to coś, o czym wolimy czytać, niż doświadczać na własnej skórze. Nie chodzi tylko o czas, który tracimy na ewentualną wymianę części, ale przede wszystkim o niemałe pieniądze, które musimy wydać na naprawę, lub zakup nowych komponentów. To właśnie m.in. z tego powodu dobrze wiedzieć, którzy producenci tworzą sprzęt najmniej awaryjny.
Z pomocą przybył zagraniczny sprzedawca, który na swoim kanale na YouTube udostępnił wskaźnik awaryjności części komputerowych. Hardware Sugar – bo o nim mowa – dane zebrał w ciągu czterech lat, czyli przez okres swojej dotychczasowej działalności. Jak więc prezentuje się sytuacja?
- Płyty główne
- Gigabyte – sprzedano 388, zwrócono 7. Awaryjność 1.8%
- MSI – sprzedano 470, zwrócono 10. Awaryjność 2.4%
- Chłodzenie
- DeepCool – sprzedano 149, zwrócono 0. Awaryjność 0%
- Corsair – sprzedano 42, zwrócono 0. Awaryjność 0%
- NZXT – sprzedano 154, zwrócono 6. Awaryjność 4%
- Zasilacze
- Corsair – sprzedano 451, zwrócono 1. Awaryjność 0.22%
- Cooler Master – sprzedano 157, zwrócono 3. Awaryjność 2%
- DeepCool – sprzedano 46, zwrócono 0. Awaryjność 0%
- Seasonic – sprzedano 644, zwrócono 12. Awaryjność 1.8%
- Karty graficzne
- Gigabyte – sprzedano 141, zwrócono 7. Awaryjność 5%
- MSI – sprzedano 129, zwrócono 2. Awaryjność 1.5%
- Dyski SSD NVMe
- TeamGroup – sprzedano 243, zwrócono 3. Awaryjność 1.2%
- Samsung – sprzedano 257, zwrócono 0. Awaryjność 0%
- Pamięci RAM
- TeamGroup – sprzedano 179, zwrócono 2. Awaryjność 1%
- G.Skill – sprzedano 601, zwrócono 4. Awaryjność 0.66%
Według danych sprzedawcy, kart MSI sprzedało się 129, spośród których 2 zostały zwrócone. Oznacza to, że awaryjność u tego producenta wynosi 1,5 %. Gorzej to wygląda w przypadku Gigabyte, gdzie wskaźnik dobija do 5%.
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku płyt głównych, bowiem tym razem, to Gigabyte wychodzi na prowadzenie. Spośród sprzedanych 388 egzemplarzy, zwróconych zostało 7. Jeśli o MSI chodzi, to przy 470 płytach, 10 z nich sobie nie poradziło, ustanawiając wskaźnik na 2.4%.
Warto też zwrócić uwagę na chłodzenie. Najgorzej wypadł NZXT z awaryjnością wynoszącą 4%. Wynik nie wygląda najlepiej, tym bardziej, że konkurencyjne produkty nie zanotowały żadnych usterek.
Tom’s Hardware bardzo słusznie zauważa, że badanie obejmuje stosunkowo niedużą ilość sprzedanych komponentów. Na dodatek mówimy o informacjach, które zbierano przez niewielki okres czasu. Mimo wszystko możemy z tego wyciągnąć nieco ciekawych wniosków, które mogą pomóc podczas zakupów.
Samsung Galaxy Book 2 Go to laptop z układem ARM. Ma pracować 21 godzin na baterii
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.