Znakomita większość laptopów do gier nie nadąża za wymaganiami sprzętowymi już po 3-4 latach od premiery. Rozwiązaniem tych problemów może być Framework Laptop 16 – w pełni modularny sprzęt z możliwością wymiany karty graficznej.
Dzisiejsze laptopy to sprzęty, które w znakomitej większości przypadków są bardzo kłopotliwe w kwestii upgrade’u – zazwyczaj te możliwości ograniczają się do wymiany RAM-u czy dysku SSD. W znakomitej większości przypadków producenci korzystają jednak z lutów, śrubek z dziwnymi gwintami czy innych dodatków, które mają znacznie utrudnić nam ewentualną ingerencję w sprzęt.
To sprzęt, w którym wymienisz praktycznie wszystko
Z rozwiązaniem tych problemów przychodzi najnowszy sprzęt marki Framework – stosunkowo mało znanej, ale zdobywającej szybką popularność ekipy, która na pierwszym miejscu stawia „modularność” i „łatwość w naprawie” swoich sprzętów.
Framework Laptop 16 to bowiem konstrukcja, która daje olbrzymie możliwości w tym aspekcie. Notebook jest bowiem stworzony wokół trzech modułów.
Pierwszym z nich jest tzw. Input Modul, a więc wymienny moduł lokowany w miejscu klawiatury, dostępny w trzech wariantach wielkościowych i zarządzany za pośrednictwem mikrokontrolera Raspberry Pi RP2040.
Najmniejsze z nich pozwalają na skorzystanie z prostych funkcjonalności, takich jak podświetlenie laptopa czy przyciski haptyczne. Średnie moduły to np. blok klawiszy numerycznych czy niewielki, dodatkowy wyświetlacz. Największe zawierają z kolei pełny blok klawiszy i podświetlenie RGB.
Nowa karta graficzna? Żaden problem
Kolejny element to tzw. Expansion Bay. To nic innego, jak szeroko konfigurowalny interfejs PCIe x8, który pozwala na dodanie różnorodnych dodatkowych elementów do laptopa. To tak naprawdę kluczowe elementy – możliwa jest więc wymiana układu graficznego na nowszy, a także zastosowanie dwóch dysków SSD o łącznej pojemności do 16 TB. Możliwości są naprawdę spore i pozwalają na regularny update laptopa o nowe, coraz mocniejsze GPU.
Oczywiście do tanga trzeba dwojga – Framework zdecydowało się na udostępnienie pełnej dokumentacji technicznej w kwestii Expansion Bay, co ma pozwolić na stworzenie odpowiednich kart graficznych przez producentów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przeprojektowaniem mobilnego GPU zajęli się także zwykli „zapaleńcy”.
Trzecim elementem laptopa jest Expansion Card, czyli moduł umożliwiający zastosowanie kart rozszerzeń poprzez wpięcie ich do portów USB4. Złącze słuchawkowe zastąpiono z kolei kartą rozszerzeń audio, wymienną na port USB.
Na razie nie znamy ceny tego bardzo ciekawego projektu – wysyłka pierwszych laptopów ma rozpocząć się w drugiej połowie tego roku i może to być świetna propozycja dla tych, którzy narzekają na brak możliwości upgrade’u swojego laptopa.
Modularny (i wydajny) laptop brzmi świetnie! Nadchodzi gratka dla fanów majsterkowania
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Zapomnieliście dodać że jest to laptop którego nie da się kupić w Polsce ani zamówić do Polski.
@Quack Ten portal polega w większości na przepisywaniu newsów z zagranicznych serwisów, więc kompletnie mnie to nie dziwi.
zapomniałeś napisać, że jesteś nowy w internecie i nigdy nie kupowałeś niczego za granicą, skoro problemem dla ciebie jest kupienie laptopa dostepnego gdziekolwiek na ZIEMI. Wystarczy zamówić z Niemiec, Francji czy UK. Mało masz pośredników zakupowych, którzy za pewną opłatą (bo nikt za darmo nie robi) kupią i wyślą do ciebie tego laptopa?