REKLAMA TP
, ASUS Laptopy 12-13,3 cali Netbooki Testy

Asus Eee PC 1215B – recenzja

Popularne produkty:

6 odpowiedzi na “Asus Eee PC 1215B – recenzja”

  1. Mrt pisze:

    Od tygodnia jestem posiadaczem Asusa Eee PC 1215B. Po przeczytaniu wielu testów skusiłem się na niego i w zasadzie wszystko jest w porządku. Nie testowałem wydajności jego możliwości graficznych, gdyż bardziej potrzebny mi jest on do pisania i przeglądania stron, a nie do grania w gry czy oglądania filmów. Ogólnie byłbym z niego zadowolony, gdyby nie dwie sprawy.
    Po pierwsze touchpad. Problem niestety dość irytujący, gdyż czasami po prostu się zacina i nie ma siły by poruszać płynnie kursorem. Uaktualniłem oprogramowanie do niego, ale to niczego nie zmieniło. Po przejrzeniu zasobów internetu okazało się, że nie jestem odosobniony w tym problemie. Podobno problem da się rozwiązać software’owo (nie sprawdzałem), ale trzeba wtedy odpuścić sobie efekt multitoucha. Na dłużą metę jest to jednak cholernie irytujące.
    Drugi problem pojawił się dość niespodziewanie i ten według mnie jest poważniejszy. Mowa o zasilaniu, a właściwie wyjściu na kabel zasilający. Przy pierwszym ładowaniu notebook leżał sobie spokojnie na biurku i nie korzystałem z niego, ale gdy drugi raz postanowiłem go naładować i przy okazji pracować na nim jednocześnie okazało się, że lekkie poruszenie kabla podczas ładowania powoduje, że raz się ładuje a za chwile uruchamia się sama bateria. Trzeba być chyba mistrzem jogi by wybrać dobrą pozycję do ładowania i siedzieć w zasadzie w bezruchu by móc go naładować. Być może przesadzam z tą jogą jednak, ten problem był o wiele bardziej irytujący niż touchpad. Jako, że komputera używam sporo w podróży nie wyobrażam sobie jego ładowania np. w pociągu w ten sposób. Kiedy przez kilka minut trzeba znaleźć odpowiednią pozycję do ładowania. To całkowicie mija się z celem. Okazuje się, że problem ten pokutuje już od czasów 1215N i nie został w ogóle rozwiązany przez producenta. Wielu użytkowników forum eeepcuser żali się, że ten mały bolec po prostu łamie się w środku (przyjrzyjcie się jaki jest cienki – 0,7 mm) i wtedy pozostaje tylko serwis.
    Niestety, ale wskutek tych dwóch wymienionych problemów 1215B stracił wiele w moich oczach, bo co z tego że ma dobre parametry, skoro touchpad zacina się, a zasilanie nie działa prawidłowo. Fakt, to przecież komputer mobilny i nikt nie każe mi siedzieć przypiętym do zasilacza, jednak znając życie kiedyś ktoś może zawadzić o kabel zasilacza, potrącić wtyczkę lub po prostu niefortunnie ją włożyć i z ładowania nici, a wtedy na nic nam najlepsze grafiki, najszybsze dyski i najoszczędniejsze baterie jeśli nie będzie zasilania.
    Suma summarum, 1215b ma naprawdę niezłe warunki i „silnik” tylko niestety nie poprawiono błędów poprzedników, które skutecznie mogą zniechęcić co niektórych do kontaktów z tym sprzętem.
    Przepraszam, że tak się rozpisałem, ale mam nadzieję, że moje spostrzeżenia przydadzą się przyszłym nabywcą 1215b.

    Ps. Jeśli ktoś jest estetą, odradzam kupowanie 1215b z czarną lśniącą obudową – ślady odcisków przyciąga niczym magnez żelazo.

  2. Basileus pisze:

    Zastanawiam się również nad MSI U270 z 11,6 calowym wyświetlaczem. Jest nieco tańszy zarówno od Sony Vaio YB i Asusa 1215B, a pamięć można rozszerzyć nawet do 8 GB. Niestety nie znalazłem w internecie kompleksowej recenzji (prócz może jednej), ani żadnej która by porównywała notebooki na platformie AMD Brazos.

  3. Basileus pisze:

    Czytałem kilka recenzji w języku angielskim i opinie są podzielone jeśli chodzi o wydajność karty graficznej w modelu 1215N a 1215B. Ponieważ 1215B obsługuje pakiet DirectX11, niektórzy użytkownicy twierdzą, że ta jednostka jest mocniejsza pod względem graficznym niż jej poprzednik Asus 1215N. Czy zatem możliwość obsługiwania pakietu DirectX11 jest wystarczającą przeciwwagą w stosunku do IONa 2, czy to jednak ION 2 bije zintegrowaną kartę graficzną Radeon HD 6310 w modelu 1215B? Gdyby miał Pan się zdecydować między Asusem 1215B a 1215N, to którą padłby wybór?

    • marcin pisze:

      Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż zdania na temat platformy AMD Brazos są podzielone. Sam jestem jej fanem, a to głównie za sprawą świetnego Sony Vaio YB, którego miałem przyjemność testować w kwietniu. Polecam zapoznać się przynajmniej z rozdziałem o wydajności tego malucha: http://www….chapter/6/. To, co drzemie w Vaio YB to praktycznie identyczne podzespoły Eee PC 1215B. Niestety, nie mogę wypowiadać się o wydajności i jakości tego Seashella, bowiem nie miałem jeszcze okazji z nim się zapoznać. Wszystkie zagraniczne recenzje potwierdzają, że ION 2 jest mocniejszy od Radeona HD 6310, przynajmniej w kategorii testów syntetycznych (benchmarkami). Jak to się sprawuje w rzeczywistości – nie wiem, ale mogę zgadywać, że różnica między 1215N i 1215B nie jest wyczuwalna w standardowych zadaniach i operacjach. Gdyby zatem w sklepach nie było nic poza Asusem Eee PC 1215N i Eee PC 1215B, zaryzykowałbym i zaufał platformie AMD Brazos.
      Pozdrowienia!

  4. Żal człowiek ściska pisze:

    Kiedy bedzie w PL?

    • marcin pisze:

      Na chwilę obecną nikt z polskiego oddziału Asusa nie jest w stanie udzielić takiej informacji. Obyśmy nie musieli na niego czekać np. do jesieni…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


reklama