Do sieci trafiły nowe informacje dotyczące nadchodzących procesorów APU. Seria AMD Ryzen 9000G może pojawić się jeszcze w tym roku na półkach sklepowych. Kiedy dokładnie? Co takiego ma mieć do zaoferowania?
Procesory APU od AMD nie bez powodu cieszą się popularnością. Posiadają bowiem najmocniejsze zintegrowane karty graficzne ze wszystkich CPU dla desktopów na rynku. Świetnie nadają się do przeróżnych zastosowań. Kiedy zatem może pojawić się seria AMD Ryzen 9000G?
Wiemy już, kiedy pojawią się procesory AMD Ryzen 9000G
I właśnie od tego zaczniemy, bo to zdecydowanie najważniejsza informacja z tych, które aktualnie krążą po sieci. Jeden z użytkowników portalu X, niejaki HXL, który odpowiedzialny jest za wiele leak’ów o nowych podzespołach, podzielił się kolejnym newsem. Nowe procesory „Czerwonych” z serii Ryzen 9000G mają pojawić się w sprzedaży końcem 2025 roku. Konkretniej między październikiem, a grudniem.
Teraz jednak pozostaje pytanie, jakie zmiany zajdą w nowej serii względem poprzedników? Spekuluje się, że skorzystają z architektury Strix Point, która obecnie jest używana w mobilnych procesorach producenta. Łączy ona rdzenie Zen 5 z architekturą RNDA3.5 w kontekście zintegrowanego układu graficznego. W grę wchodzą jeszcze jednak rodziny Strix Halo, a także Gorgon Point, który to jest małym ulepszeniem pierwszej z wymienionych architektur.
Co ciekawe, wraz z nowymi procesorami, mają pojawić się także nowe płyty główne. Źródło w postaci użytkownika HXL mówi o modelu MSI Unify-X, który pochodziłby z flagowej serii tego producenta. Wracając jednak do procesorów – te mogą pojawić się w maksymalnej konfiguracji z 16 rdzeniami, tak, jak to ma miejsce w kontekście jednostek Strix Halo.
A do czego w zasadzie te APU?
Rozwiązań jest wiele. Świetnie sprawdzają się w bardzo małych komputerach, które niekoniecznie mają być gamingowymi bestiami, a urządzeniami do multimediów i zadań specjalnych, zamykając w bardzo małej obudowie mocarny procesor i całkiem wydajne GPU zintegrowane z tymże CPU. Domowe serwery, czy wydajne, ale zużywające mało mocy stacje robocze to także ciekawe zastosowanie dla nich.
Źródło: HXL, via VideoCardz
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dodaj komentarz